Apg29.Nu
Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!

Säger Jesus att han är Guds son?

Apg29
2019-10-11 19:12

Säger Jesus att han är Guds son?

Bild: Dagen.

När det gäller huruvida Jesus säger i Bibeln att han är guds Son så vittnar Bibeln om det på många ställen. Vi ska nu titta på några bibelord om vad Jesus säger om sig själv i bibeln.

En del som förnekar Jesus brukar säga att han aldrig själv säger att han är Guds son. Stämmer det verkligen? Nej!

När jag var rätt så ny i tron stötte jag på den här retoriska lögnen av en vän att Jesus aldrig själv säger i Bibeln att han är Guds Son. Eftersom jag inte vid det tillfället kunde så mycket i Bibeln så visste jag inte hur jag skulle svara honom. Men någonstans i hjärtat så kändes det fel.

Är det så att du har Jesus som Herren och är frälst men möter människor som vill slå tvivel i dig, i läror som du inte känner till, så ska du aldrig börja diskutera med dem. Istället ska du gå hem och söka svaret i Bibeln.

När det gäller huruvida Jesus säger i Bibeln att han är guds Son så vittnar Bibeln om det på många ställen. Så det som min vän sa till mig var en lögn.

Vi ska nu titta på några bibelord om vad Jesus säger om sig själv i bibeln.

Guds Sons röst

Joh 5:25: Amen, amen säger jag er: Den stund kommer, ja, den är nu inne, när de döda skall höra Guds Sons röst, och de som hör den skall få liv.

I Joh 5:25 talar Jesus om sig själv som Guds son. Att de som hör Guds sons röst skall få liv.

Jag är Guds Son

Joh 10:36: hur kan ni då säga till honom, som Fadern har helgat och sänt till världen: Du hädar, därför att jag sade: Jag är Guds Son.

I Joh 10:36 säger Jesus klart och tydligt att han är Guds son. Folket som han talade till uppfattade det också så.

Guds Son blir förhärligad

Joh 11:4: Jesus hörde det och sade: "Denna sjukdom skall inte sluta med döden. Den är till Guds ära, så att Guds Son blir förhärligad genom den."

Här säger Jesus klart och tydligt att han är Guds son och att han skall bli förhärligad när han uppväcker Lasarus från döden. Det här bibelordet går inte alls att missförstå vem Jesus menar.

Tillrättavisade aldrig

Joh 11:25-27: Jesus sade: "Jag är uppståndelsen och livet. Den som tror på mig skall leva om han än dör, och var och en som lever och tror på mig skall aldrig någonsin dö. Tror du detta?" Hon svarade: "Ja, Herre, jag tror att du är Messias, Guds Son, han som skulle komma till världen."

När människor bekände att Jesus är Guds son så tillrättavisade han dem aldrig. Istället uppmuntrade han deras tro eftersom han visste att han är Guds son.

Otroende förstod att Jesus är Guds Son

Joh 19:7: Judarna svarade: "Vi har en lag och enligt den lagen måste han dö, eftersom han har gjort sig till Guds Son."

De som inte trodde på Jesus ville döda honom eftersom han gjorde anspråk till att vara Guds son.

Så både de troende och de otroende förstod att Jesus är Guds son och att han sade sig vara det.

Hela Bibeln vittnar om att Jesus är Guds son

Joh 20:31: Men dessa har blivit nerskrivna, för att ni skall tro att Jesus är Messias, Guds Son, och för att ni genom tron skall ha liv i hans namn.

Jesus själv säger att han är Guds Son

Till sist så säger den uppståndne Jesus i Uppenbarelseboken så här om sig själv:

Upp 2:18: Skriv till församlingens ängel i Tyatira: Så säger Guds Son, han som har ögon som eldslågor och fötter som skinande malm...

Dessutom talar Jesus flera gånger om sig själv i evangelierna som "Sonen". Det går inte att missförstå vad han menar.

Apg29
2019-10-11 19:12

#

Dela:

0 kommentarer

Kommentera

Alla kommentarer modereras. Antal tecken kvar: 340

Nyhetsbrev

Dagens datum

Idag är det måndagen den 19 maj 2025, vecka 21 och klockan är 03:27. Maj och Majken har namnsdag.

Dagens ord

Joh. 19:31 Men eftersom det var tillredelsedag, och för att kropparna inte skulle bli kvar på korset över sabbaten - för det var en stor sabbatsdag - bad judarna Pilatus, att deras ben skulle slås sönder och att de skulle tas bort.


Vill du bli frälst och få evigt liv? Ta då emot Jesus genom att be högt:

Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.


Senaste bönämnet

2025-05-18 15:43
Bed att jag finner rätt livskamrat nu denna sommar.

7 ber för bönämnet!


Senaste artiklar

Yuval Raphael: Från terrorattack till Eurovision-succé - Grattis Israel till andraplatsen

Den legendariske pastorn Stanley Sjöberg har flyttat hem till Jesus

Kärnvapenhotet undanröjt: Vapenvila mellan Indien och Pakistan på plats

En ny påve redan vald - Leo XIV

Guds signatur i skapelsen och Skriften

Jakten på utomjordingar

Han påstår sig vara efterträdare till Jesus, Petrus och Muhammed

Se filmen Predikanten om Målle Lindbergs liv – Nu tillgänglig på YouTube

Den verkliga betydelsen med liknelsen om de tio jungfrurna

Flera länder mörklagda - Profetiskt?


Senaste kommentaren

Andy Svensson - 18/05-25 17:05
Yuval deltog i Nova-festivalen, som utsattes för en Hamas-ledd massaker den 7 oktober 2023, och har fortfarande granatsplitter i sitt ben. Hon var en av drygt 40 personer som gömde sig tillsammans i ett skyddsrum den dagen. Endast 11 överlevde. Totalt mördades nära 400 festivaldeltagare vid attacken.

Skrevs i Yuval Raphael: Från terrorattack till Eurovision-succé - Grattis Israel till andraplatsen


Mest lästa artiklar idag

  1. Säger Jesus att han är Guds son?
  2. Rykten om krig och Jesu återkomst
  3. En ny världsreligion tar form - grunden är lagd
  4. McDonalds i Danmark förbjuder muslimsk bön
  5. En ny påve redan vald - Leo XIV

Ditt stöd behövs nu!
SWISH: 072 203 63 74
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN: SE7980000815059343437209 BIC: SWEDSESS
Att sätta in på bankkonto går alldeles utmärkt i fall du vill vara månadsgivare.
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM