Apg29.Nu

Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!

Krigslarm och rykten om krig - anfaller Ryssland Ukraina och Sverige?

/bild/visby-1642207840.jpg

Bild: svt.se.

Det finns farhågor att Ryssland kommer gå in i Ukraina. Utanför Ukrainas gränser har Ryssland samlat 100 000 soldater. Det råder nu ett mycket spänt läge mellan Ryssland och Ukraina, men också mellan Ryssland och västmakterna USA och EU.

Ukraina är ett land i Östeuropa. Det har landgräns mot Rumänien, Moldavien, Ungern, Slovakien, Polen, Belarus och Ryssland. I söder har landet kust mot Svarta havet. Huvudstad är Kiev.

Det finns farhågor att Ryssland kommer gå in i Ukraina. Enligt USA förbereder Ryssland en operation mot Ukraina. Utanför Ukrainas gränser har Ryssland samlat 100 000 soldater. Det råder nu ett mycket spänt läge mellan Ryssland och Ukraina, men också mellan Ryssland och västmakterna USA och EU.

Ryska krigsfartyg i Östersjön

Men i Östersjön utanför Sverige händer det också saker. Östersjön är ett innanhav som gränsar i väster till Danmark och Sverige, i öster till Finland, Ryssland, Estland, Lettland och Litauen, i söder till Polen och Tyskland.

Och just i Östersjön har ryska landstigningsfartyg synts till och på Gotland och en del andra platser i Sverige har beredskapen höjts.

Anledningen till det spända läget är naturligtvis den ryska militära upptrappningen vid Ukrainas gräns men också att Moskva har ställt krav på USA och Nato att flera länder, däribland Sverige, inte ska ansluta sig till försvarsalliansen.

Så det är därför vi kan se ryska krigsfartyg i Östersjön trots att Ukraina ligger en bra bit ifrån.

/bild/ukraina-ostersjon-1642207436.jpg

Bli inte skrämda

Mark 13:7 Men när ni får höra om krig och rykten om krig, så bli inte förskräckta. För sådant måste ske, men det är ännu inte slutet.
Matt 24:6 Och ni ska få höra om krig och rykten om krig. Se till, att ni inte blir skrämda, för allt detta måste hända, men det är ännu inte slutet.

På grund av det spända läget och naturligtvis krigsrubrikerna i media, blir människor rädda. Men låt oss lyssna på Jesu ord: "Bli inte förskräckta", och: "Se till, att ni inte blir skrämda".

Tro på Herren Jesus, för han är vår trygghet.

2022-01-15 01:51

#Ukraina #Ryssland #Sverige #Gotland #Krig #USA

Dela:

0 kommentarer

Kommentera

Alla kommentarer modereras. Antal tecken kvar: 340

Nyhetsbrev

Dagens datum

Idag är det tisdagen den 17 juni 2025, vecka 25 och klockan är 11:31. Torborg och Torvald har namnsdag.

Dagens ord

Matteus 6:33 - Sök först Guds rike och hans rättfärdighet, så skall ni få allt det andra också.


Vill du bli frälst och få evigt liv? Ta då emot Jesus genom att be högt:

Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.


Senaste bönämnet

2025-06-16 20:41
Be för mig så jag inte tappar tron att lusten o be o läsa ordet vaknar på nytt

5 ber för bönämnet!


Senaste artiklar

En gång frälst alltid frälst?

Israels attack mot Iran kommer gå till världshistorien som en otrolig historisk framgång

Storkrig? - Israel anfaller Iran

Skyll inte på världen om den inte predikar om Jesus

Noas tid - Guds nådatid

Vad säger Bibeln om sig själv?

Vad säger Bibeln om pingstdagen?

Varför firar vi Sveriges nationaldag den 6 juni?

Bibeln - Guds felfria och fullständiga ord

Joseph M. Scriven: Livshistorien om mannen som skrev Vilken vän vi har i Jesus


Senaste kommentaren

Christer Åberg - 17/06-25 08:56
Läser man sammanhanget ser man att hädelse mot den helige Ande är att man inte vill tro på Jesus, och då finns det heller ingen förlåtelse, men så fort man vänder sig till Jesus och tror på honom blir man förlåten.

Skrevs i En gång frälst alltid frälst?


Mest lästa artiklar idag

  1. En gång frälst alltid frälst?
  2. Israels attack mot Iran kommer gå till världshistorien som en otrolig historisk framgång
  3. Varför firar vi Sveriges nationaldag den 6 juni?
  4. Uppryckandets ögonblick - Kortvideo med Amir Tsarfati
  5. Profetia från 1800-talet förutsa vägtunnlar under vattnet och flygplan

apg29.nu

FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM