Apg29.Nu
Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!

Domedagsklockan slår fel – jorden kommer inte att gå under

Apg29
2025-01-29 17:07

Yttersta tiden

https://apg29.nu/bild/border-domedagsklockan-6799e7bda3f0c.jpg

Bild: svt.se.

Det är 89 sekunder kvar till midnatt – det klockslag som symboliserar jordens undergång enligt den så kallade domedagsklockan, skriver svt.se.

Klockan slår fel

Men om vi tror att jordens undergång är nära så slår domedagsklockan totalt fel eftersom det inte stämmer med Bibeln. Enligt Bibeln kommer inte jorden att gå under. Så man kan undra varifrån människor har fått idén att jorden ska gå under.

Jesus kommer tillbaka

Detta vet vi säkert eftersom Bibeln säger att Jesus ska komma tillbaka hit till jorden. Om jorden har gått under, då har ju Jesus ingen jord att komma tillbaka till! Vi kan verkligen lita på Jesu löfte att han ska komma tillbaka till vår jord! Du behöver alltså inte vara rädd för att jorden ska gå under.

Dessutom kommer Jesus tillbaka till Israel, som också måste finnas kvar. Landet kommer inte heller att gå under! Ja, Jesus kommer tillbaka till Jerusalem, som inte heller har upphört som stad.

Apg29
Yttersta tiden
2025-01-29 17:07

#Tidstecken #Domedagsklockan #Jesus återkomst #Sista tiden

Dela:

2 kommentarer

Lars-goran Marklund - 30/01-25 04:29
💖(Jesus Kristus kommer tillbaka för att döma levande och döda) det står det i Bibeln. Av "Tro ska man leva" det ser ❤️Gud. Jorden går ej under men Herren ska rensa sin loge,välj rätt väg och sida då blir man räddad. För❤️Gud är den man ska be till. Det undervisade 💖👍Jesus Kristus om.


Lars-goran Marklund - 30/01-25 06:46
Det ❤️Gud bestämt blir det. De troende och tålmodiga människorna ska han rädda eftersom de är 💥Herrens💥skapade verk.
Alla som vill kan bli 👍Omvända👍. Tro och 💖Jesus mirakel sker. Välsigna alla bedjare.


Kommentera

Alla kommentarer modereras. Antal tecken kvar: 340

Nyhetsbrev

Dagens datum

Idag är det torsdagen den 1 maj 2025, vecka 18 och klockan är 14:43. Valborg har namnsdag.

Dagens ord

Mark. 15:24 När de hade korsfäst honom, delade de hans kläder mellan sig och kastade lott om dem för att se vad var och en skulle få.


Vill du bli frälst och få evigt liv? Ta då emot Jesus genom att be högt:

Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.


Senaste bönämnet

2025-05-01 11:46
Jesus hjälp min son när han kör halkbana imorgon. Gör så att han hinner bli frisk och att allt går bra i Jesus namn. Gör även resten av familjen friska. Tack för att ni ber för varandra! Kram!

0 ber för bönämnet!


Senaste artiklar

Den verkliga betydelsen med liknelsen om de tio jungfrurna

Flera länder mörklagda - Profetiskt?

Påvens begravning arena för diplomati mellan världsledare

Säger Jesus att han är Guds son?

Måste jag sluta röka om jag blir kristen?

Uppståndelsen – förutsagd långt innan graven var tom

Varför uppstod Jesus just på tredje dagen?

Lördagen mellan kors och uppståndelse – den glömda dagen då Gud arbetade i det dolda

Jesu död och uppståndelse – Hur förstå "tre dagar och tre nätter"?

Viral UFO-historia: Satirtidning inspirerade CIA-rapport om förstenade soldater


Senaste kommentaren

Lars-goran Marklund - 29/04-25 00:32
Den som söker ❤️Gud ska finna Han. Måste man förstå allting? Det 💖Jesus Kristus kräver är att man ska öppna ögonen och hjärtat för 💥👍Herren.. Med tålamod ska människan vänta på 💖Jesus ankomst. Med Tro blir fåren räddade av (Han som är) Ha lust till det goda. Det ❤️Gud bestämt bl

Skrevs i Flera länder mörklagda - Profetiskt?


Mest lästa artiklar idag

  1. Den verkliga betydelsen med liknelsen om de tio jungfrurna
  2. Lev och tjäna Gud i Andens nya liv
  3. Den verkliga betydelsen med liknelsen om de tio jungfrurna
  4. Flera länder mörklagda - Profetiskt?
  5. Vi är mycket nära en av historiens största händelser - Uppryckandet av Guds församling!

Ditt stöd behövs nu!
SWISH: 072 203 63 74
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN: SE7980000815059343437209 BIC: SWEDSESS
Att sätta in på bankkonto går alldeles utmärkt i fall du vill vara månadsgivare.
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM