Apg29.Nu

Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!

Israel

Hatikvah: Hoppet som aldrig dör – en bön för Israel och fred

Israels nationalsång bär namnet "Hatikvah", vilket på hebreiska betyder "Hoppet". Texten skrevs under 1870-talet av poeten Naftali Herz Imber, och melodin skapades några år senare, i början av 1880-talet, av Samuel Cohen. Han byggde den delvis på en melodi av den tjeckiske tonsättaren Bedřich Smetana. Sången uttrycker det judiska folkets djupa längtan efter att få återvända till sitt historiska hemland och leva som en fri och självständig nation i Israel.

Svensk översättning
Så länge som en judisk själ
Fortfarande längtar i hjärtat
Och bortåt öster
Ett öga än blickar mot Sion —
[Är] vårt hopp ännu inte förlorat,
Det tvåtusen år gamla hoppet
Att vara en fri nation i vårt eget hemland
Sions och Jerusalems land.
Hebreisk originaltext: "Hatikvah" (Transkriberad)
Kol od balevav penimah
Nefesh Yehudi homiyah
Ulfa'atei mizrach kadimah
Ayin le'Tzion tzofiyah
Od lo avdah tikvateinu
Hatikvah bat shnot alpayim
Lihyot am chofshi be'artzeinu
Eretz Tzion v'Yerushalayim

Den 7 oktober – två år senare

Idag, den 7 oktober, är det två år sedan den fruktansvärda terrorattacken mot Israel, då omkring 1 200 människor – män, kvinnor och barn – dödades av Hamas och andra terrorgrupper. Vid attacken kidnappades cirka 250 personer och fördes till Gaza. En del av dem har senare frigivits, medan andra har dödats eller är fortfarande saknade.

Attacken blev startskottet för det krig i Gaza som följde, en konflikt som har orsakat stort lidande på båda sidor och som fortfarande pågår. Under de senaste veckorna har dock nya tecken på en möjlig vändpunkt uppstått. USA:s president Donald Trump har lagt fram ett fredsförslag med ett tydligt ultimatum till Hamas: att acceptera planen, som bland annat innebär frisläppande av alla gisslan och avväpning av Hamas, eller möta allvarliga konsekvenser. Förhoppningen är att detta initiativ kan leda till ett slut på det blodiga kriget och öppna en väg mot fred och återuppbyggnad i regionen.

Låt oss be för situationen i Mellanöstern, att fred och hopp ska få komma. Be också att människor öppnar sina hjärtan för Jesus, som Herre och Messias, för Han är den ende som kan frälsa och ge verklig räddning.

Relaterat: Vittnesmål den 7 oktober

Israel - 2025-10-07 05:00

Hatikvah Israel Fred Hopp Bön Jerusalem Jesus Messias Tro Mellanöstern Donald Trump Hamas


0 kommentarer

Kommentera

Alla kommentarer modereras. Antal tecken kvar: 340


Vill du bli frälst och få evigt liv? Ta då emot Jesus genom att be högt:

Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.

Dagens datum

Idag är det tisdagen den 7 oktober 2025, vecka 41 och klockan är 07:27. Birgitta och Britta har namnsdag.

Dagens ord

Mark. 15:24 När de hade korsfäst honom, delade de hans kläder mellan sig och kastade lott om dem för att se vad var och en skulle få.


Senaste bönämnet

2025-10-06 21:30
Jag vill vara frisk! Hjälp Jesus!

3 ber för bönämnet!


Senaste artiklar


Senaste kommentaren

Lars-goran Marklund - 06/10-25 05:47
Kristna ska ställa en fråga:är det här i enlighet med Bibeln? om det är nej är det av ondo. Är det Ja!står det i Bibeln. Alla som Tror måste pröva idéer mot Guds vilja, annars är det de onda som försöker fresta Troende människor till Mörkers Furste .Enligt Bibeln ska man göra

Skrevs i Fyra bevis i Matteus 28 för att Jesus är Gud


Senaste bloggar och medier

  • Kristeligt Dagblads kulturquiz: Test din viden om orange i kulturen
  • Test din paratviden: Hvad er titlen på Jonas Eikas novellesamling?
  • Borgere i nordjysk landsby ramt af uforklarlige sygdomme

Treenigheten

Jesus är Guds Son, sann Gud och sann människa, ett med Fadern och Anden i Treenigheten.

Nåd från vår Herre Jesus Kristus, kärlek från Gud och gemenskap från den helige Ande vare med er alla. (2 Kor 13:13)


Citatet

Jag är inte den jag borde vara, men jag är inte längre den jag en gång var. Och av Guds nåd är jag vad jag är.
- John Newton (1725–1807)


Mest lästa artiklar idag

1. Hatikvah: Hoppet som aldrig dör – en bön för Israel och fred
2. Kommer man till himlen om man begår självmord?
3. Saliga är de som skapar frid
4. Varför Bibeln är lättare att förstå än Koranen
5. Hur många röster fick de partier som inte kom in i riksdagen?

TROSBEKÄNNELSEN

För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)

apg29.nu | Cookiepolicy

FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM


Denna webbplats använder cookies.