Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
TV
Någon skulle vara rolig på TikTok och frågade vad jag tycker om folk som äter Bibeln, men jag hade svar på tal!
Så säger Bibeln:
Hes 3:1 Och han sa till mig: Människobarn, ät vad du ser framför dig, ät upp denna bokrulle och gå och tala till Israels hus. 2 Så jag öppnade min mun och han fick mig att äta den bokrullen. 3 Och han sa till mig: Människobarn, låt mätta din mage, och fyll din buk med denna bokrulle som jag ger dig. Då åt jag den, och den var söt som honung i min mun.
Jer 15:16 Dina ord kom och jag åt dem, ja, ditt ord blev mitt hjärtas fröjd och glädje, ty jag är uppkallad efter ditt namn, HERRE, härskarornas Gud.
Matt 4:4 Jesus svarade: ”Det står skrivet: Människan skall inte leva bara av bröd, utan av varje ord som utgår ur Guds mun.”
Joh. 6:35 Och Jesus sa till dem: Jag är livets bröd. Den som kommer till mig ska aldrig hungra, och den som tror på mig ska aldrig törsta.
Joh. 6:48 Jag [Jesus] är livets bröd.
Du ska ju äta Guds ord!
Och du: ta emot Jesus, tro på honom. För han är Livets bröd. Och när du tror på Jesus blir du frälst!
Andy - 20/10-22 12:51
Underbart 😍
Idag är det tisdagen den 17 juni 2025, vecka 25 och klockan är 09:31. Torborg och Torvald har namnsdag.
Matteus 6:33 - Sök först Guds rike och hans rättfärdighet, så skall ni få allt det andra också.
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
2025-06-16 20:41
Be för mig så jag inte tappar tron att lusten o be o läsa ordet vaknar på nytt
Israels attack mot Iran kommer gå till världshistorien som en otrolig historisk framgång
Storkrig? - Israel anfaller Iran
Skyll inte på världen om den inte predikar om Jesus
Vad säger Bibeln om sig själv?
Vad säger Bibeln om pingstdagen?
Varför firar vi Sveriges nationaldag den 6 juni?
Bibeln - Guds felfria och fullständiga ord
Joseph M. Scriven: Livshistorien om mannen som skrev Vilken vän vi har i Jesus
Christer Åberg - 17/06-25 08:56
Läser man sammanhanget ser man att hädelse mot den helige Ande är att man inte vill tro på Jesus, och då finns det heller ingen förlåtelse, men så fort man vänder sig till Jesus och tror på honom blir man förlåten.
Skrevs i En gång frälst alltid frälst?