Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Bild: Open Doors.
Varannan timme mördas en kristen i Nigeria för sin tro på Jesus. Det är nästan 13 kristna om dagen och 372 kristna i månaden. Var är upprördheten? Var är alla hashtags i stöd för kristna nigerianer? Betyder inte dessa svarta kristnas liv något?
Enligt en rapport från augusti 2021 har över 60 000 kristna antingen mördats under räder eller kidnappats, för att aldrig hittas igen.
Under denna tid tände muslimer eld på ungefär 20 000 kyrkor och kristna skolor och förstörde dem medan de ropade "Allahu Akbar" ("Allah är större").
Den 5 juni 2022 stormade islamistiska terrorister St. Francis Catholic Church i staten Ondo, Nigeria.
De slaktade över 50 kristna som fredligt trodde på Bibelns Gud och hans son Jesus Kristus.
Under åren har muslimer i Nigeria stormat, skjutit mot eller satt brand på otaliga kyrkor i Nigeria.
Nedan följer bara tre exempel:
Var är upprördheten? Var är all hashtags i stöd för kristna nigerianer? Betyder inte dessa svarta kristnas liv något?
Sajten Open Doors skriver om Nigeria som ligger nummer sju på topplistan av länder där kristna förföljs mest:
Förföljelsen mot kristna i Nigeria är mycket våldsam. Kristna fortsätter att attackeras urskillningslöst och brutalt i landets norra delar, vilket gör att Nigeria har fått en ännu högre placering i årets World Watch List. Våldet har fortsatt i oförminskad takt.
Den ende som kan frälsa och rädda är Jesus Kristus. Ta emot honom – tro på honom – då blir du frälst och räddad.
Jesus Kristus älskar dig oerhört mycket och han vill inte att du ska gå förlorad.
Källa: The Black Lives that Don't Matter: 50 Christians Murdered in Their Church :: Gatestone Institute
- 2022-06-29 15:27
Förföljelse Islam Migeria Muslimer Folkmord Open Doors
BO SVENSSON BROMÖLLA - 07/7-22 20:40
JAG JESUS VÄGEN LIVET SANNINGEN.
DET ÄR ENDAST HERREN SOM KANN RÄDDA.
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
Idag är det fredagen den 3 oktober 2025, vecka 40 och klockan är 13:52. Evald och Osvald har namnsdag.
Mark. 15:13 Då skrek de på nytt: Korsfäst honom!
2025-10-03 11:16
Jesus välsigna B L Å. Fräls dem Gör dem till goda bröder.Fräls dem,kom med liv o välsignelse över dem. Låt inget rycka dem från Dig i Jesus Kristus vi ber!Förlåt dem & täck dem med ditt blod.Tack!!!
Lars-goran Marklund - 01/10-25 19:28
Måste det bevisas att Herren finns?
För mig behöver ingenting bevosas.
Jesus undervisade för att samla sina lärjungar. Den som offrar sitt liv för Tron är Gud det är min åsikt.
Tre personer, en Gud – Jesus, Sonen, blev människa för vår skull.
Ty i honom bor gudomens hela fullhet i kroppslig gestalt. (Kol 2:9)
Det jag minns bäst är två saker: att jag är en stor syndare, och att Kristus är en stor Frälsare.
- John Newton (1725–1807)
1. Charlie Kirks begravning varade i fem timmar inför 100 000 människor - Änkan förlät mördaren
2. Den falske profeten Dr Owuor
3. Fyra bevis i Matteus 28 för att Jesus är Gud
4. Krig: Ryssland invaderar Ukraina - Putin hotar Väst med kärnvapen
5. Fjorton monsterbomber fällda över Iran i natt
För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM