Apg29.Nu

Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!

Uppryckandet

Uppryckandet i GT - Man fann honom inte mer

/bild/hanok-1678694549.jpg

Genom tron blev Hanok hämtad så att han inte skulle få se döden. På samma sätt kommer det att vara med oss som tror på Jesus. Texten om Hanok är också en profetia om Jesu himmelsfärd. Hela Gamla testamentet handlar om Jesus, så även denna text. 

Man fann honom inte mer

1 Mos 5:21 När Hanok var 65 år blev han far till Metusela. 22 Efter Metuselas födelse vandrade Hanok med Gud i 300 år och blev far till söner och döttrar. 23 Hanoks hela livstid blev 365 år. 24 Efter att Hanok hade vandrat med Gud fanns han inte mer, för Gud hämtade honom.

Folkbibeln säger "man fann honom inte mer". Man letade efter Hanok, som man senare skulle leta efter Elia (2 Kung 2:16-17), men man fann varken Hanok eller Elia. 

På samma sätt kommer man att leta efter de troende som plötsligt har blivit bortryckta. Man kommer inte heller att hitta dem, eftersom de inte längre finns kvar här på jorden. 

De är hemma hos Jesus och firar bröllop i sju år.

Plötsligt hämtar Gud oss

Bibeln säger att Hanok vandrade med Gud i 300 år. Han levde alltså nära Herren i tro och överlåtelse. 

På samma sätt bör även vi leva. Plötsligt skedde uppryckandet, "för Gud hämtade honom". 

På samma sätt kommer det att vara för oss som tror på Jesus. Plötsligt kommer Gud att hämta oss.

Vittnesbördet

Hebreerbrevet 11:5 skriver:

Hebr 11:5 Genom tron blev Enok [Hanok] hämtad, så att han inte skulle se döden, och man fann honom inte mer därför att Gud hade hämtat honom. För innan han hämtades, hade han fått vittnesbördet att han behagade Gud.

Genom tron blev Hanok hämtad så att han inte skulle få se döden. På samma sätt kommer det att vara med oss som tror på Jesus. 

Vi kommer att bli hämtade - bortryckta - och vi kommer inte att se döden. 

Bibeltexten säger återigen: "man fann honom inte mer". På samma sätt kommer det att vara med oss som tror: "man fann dem inte mer". Innan Hanok blev hämtad, hade han fått vittnesbördet att han behagade Gud. 

Så det vittnesbörd som Hanok hade handlade sannolikt om hans tro och rättfärdighet inför Gud, och det faktum att han "fördes bort" av Gud anses som ett bevis på Guds godkännande av honom.

Vi som tror på Jesus kommer att ryckas bort, vilket är en bekräftelse på vår tro, att vi är frälsta och räddade, och att vi vandrar med honom.

Profetia om Jesu himmelsfärd

Texten om Hanok är också en profetia om Jesu himmelsfärd. Hela Gamla testamentet handlar om Jesus, så även denna text. 

När Jesus blev upptagen till himlen, från där han hade kommit, så var det en stor bekräftelse och ett bevis på att Gud hade godkänt honom, hans död och uppståndelse, och att han verkligen var den han sade sig vara - Guds Son och Herren.

2023-03-13 09:05

Profetiskt Uppryckandet Förebild Hanok Elia Profetia Himmelsfärd


0 kommentarer

Kommentera

Alla kommentarer modereras. Antal tecken kvar: 340


Vill du bli frälst och få evigt liv? Ta då emot Jesus genom att be högt:

Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.

Dagens datum

Idag är det torsdagen den 4 september 2025, vecka 36 och klockan är 00:24. Gisela har namnsdag.

Dagens ord

Ty Guds nåd har uppenbarats till frälsning för alla människor. (Titus 2:11)


Senaste bönämnet

2025-09-03 23:13
Tack Jesus för allt du gjort, gör och kommer att göra. Snälla be att min bror tar emot boendet han erbjuds nu. Så vår 83 åriga mor får den vila hon behöver. Att mitt diskbråck blir bra. TackJesus amen

0 ber för bönämnet!


Senaste artiklar

Bibeln uppmanar oss att testa ankan

Den helige Ande är smörjelsen

Skolbarn dödade i kyrka - Hatbrott?

Jesus vandrade omkring och gjorde gott

Har du blivit frälst? - Berätta det för oss!

Det finns två sätt att bli lurad på - Søren Kierkegaard

Djävulen är inte Gud – och inte människan heller

Jag vill komma till himlen - Donald Trump

Världsunikt: Den stora kyrkflytten i Kiruna

Det lutar mot fred: Historiskt möte mellan Trump och Putin


Senaste kommentaren

Lars-goran Marklund - 02/09-25 19:35
Låter det för bra för att vara sant är det troligtvis lögn. En människa ska passa sig för (Falska profeter). Det som Bibeln gäller ❤️Guds ord. 💖Jesus Kristus undervisningen ska troende följa. Var lite misstänksam. Antingen följer man Skiften eller sina drifter. Så länge man är på jorden får man lida. Välj rätt meda

Skrevs i Bibeln uppmanar oss att testa ankan


Senaste bloggar och medier

  • Polisen spontan­besökte kyrka – ville se var de unga höll hus
  • DAGENS BIBELORD - Filipperbrevet 3:20-21
  • Dagens andakt, den 4 september

→ Läs allt här!


Treenigheten

När vi ser på Jesus ser vi Gud, och han är alltid ett med Fadern och Anden.

Men Hjälparen, den helige Ande som Fadern ska sända i mitt namn, han ska lära er allt. (Joh 14:26)


Citatet

Vi är alla födda som syndare, men vi måste födas på nytt som heliga.
- George Whitefield (1714–1770)


Mest lästa artiklar idag

1. Jesus berör
2. Den stora skökan av Harald Gustafsson
3. Gott nytt 2021
4. Visste du verkligen inte?
5. Väckelsen kommer genom tåredalen - Profetia från 2008

TROSBEKÄNNELSEN

För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)

apg29.nu

FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM


Denna webbplats använder cookies.