Apg29.Nu

Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!

Undervisning

Säger Jesus att han är Guds son?

 Denna artikel är en återpublicering från 2019-10-11 19:12

Jesus är född

När det gäller huruvida Jesus säger i Bibeln att han är guds Son så vittnar Bibeln om det på många ställen. Vi ska nu titta på några bibelord om vad Jesus säger om sig själv i bibeln.

En del som förnekar Jesus brukar säga att han aldrig själv säger att han är Guds son. Stämmer det verkligen? Nej!

När jag var rätt så ny i tron stötte jag på den här retoriska lögnen av en vän att Jesus aldrig själv säger i Bibeln att han är Guds Son. Eftersom jag inte vid det tillfället kunde så mycket i Bibeln så visste jag inte hur jag skulle svara honom. Men någonstans i hjärtat så kändes det fel.

Är det så att du har Jesus som Herren och är frälst men möter människor som vill slå tvivel i dig, i läror som du inte känner till, så ska du aldrig börja diskutera med dem. Istället ska du gå hem och söka svaret i Bibeln.

När det gäller huruvida Jesus säger i Bibeln att han är guds Son så vittnar Bibeln om det på många ställen. Så det som min vän sa till mig var en lögn.

Vi ska nu titta på några bibelord om vad Jesus säger om sig själv i bibeln.

Guds Sons röst

Joh 5:25: Amen, amen säger jag er: Den stund kommer, ja, den är nu inne, när de döda skall höra Guds Sons röst, och de som hör den skall få liv.

I Joh 5:25 talar Jesus om sig själv som Guds son. Att de som hör Guds sons röst skall få liv.

Jag är Guds Son

Joh 10:36: hur kan ni då säga till honom, som Fadern har helgat och sänt till världen: Du hädar, därför att jag sade: Jag är Guds Son.

I Joh 10:36 säger Jesus klart och tydligt att han är Guds son. Folket som han talade till uppfattade det också så.

Guds Son blir förhärligad

Joh 11:4: Jesus hörde det och sade: "Denna sjukdom skall inte sluta med döden. Den är till Guds ära, så att Guds Son blir förhärligad genom den."

Här säger Jesus klart och tydligt att han är Guds son och att han skall bli förhärligad när han uppväcker Lasarus från döden. Det här bibelordet går inte alls att missförstå vem Jesus menar.

Tillrättavisade aldrig

Joh 11:25-27: Jesus sade: "Jag är uppståndelsen och livet. Den som tror på mig skall leva om han än dör, och var och en som lever och tror på mig skall aldrig någonsin dö. Tror du detta?" Hon svarade: "Ja, Herre, jag tror att du är Messias, Guds Son, han som skulle komma till världen."

När människor bekände att Jesus är Guds son så tillrättavisade han dem aldrig. Istället uppmuntrade han deras tro eftersom han visste att han är Guds son.

Otroende förstod att Jesus är Guds Son

Joh 19:7: Judarna svarade: "Vi har en lag och enligt den lagen måste han dö, eftersom han har gjort sig till Guds Son."

De som inte trodde på Jesus ville döda honom eftersom han gjorde anspråk till att vara Guds son.

Så både de troende och de otroende förstod att Jesus är Guds son och att han sade sig vara det.

Hela Bibeln vittnar om att Jesus är Guds son

Joh 20:31: Men dessa har blivit nerskrivna, för att ni skall tro att Jesus är Messias, Guds Son, och för att ni genom tron skall ha liv i hans namn.

Jesus själv säger att han är Guds Son

Till sist så säger den uppståndne Jesus i Uppenbarelseboken så här om sig själv:

Upp 2:18: Skriv till församlingens ängel i Tyatira: Så säger Guds Son, han som har ögon som eldslågor och fötter som skinande malm...

Dessutom talar Jesus flera gånger om sig själv i evangelierna som "Sonen". Det går inte att missförstå vad han menar.

2025-04-22 16:10

#Jesus #Guds Son #Bibeln #Undervisning

Dela:

2 kommentarer

Lars-goran Marklund - 24/04-25 03:05
Genom Tro får man leva. Det 💖Jesus Kristus säger är sanningen. ❤️Gud såg att människas ej kunde följa lagen.
Tankarna ändrades eftersom 💖Jesus hade (Herrens] kraft och det bevisade Herren när Han var jorden Att Tro på 💖Jesus är som att rulla en sten i en uppförsbacke.
❤️Gud välsigna a


Sven - 24/04-25 18:17
Ve den som förnekar att Jesus är den levande Gudens Son! Ty den Heliga Skrift talar med eld och kraft: Jesus ÄR den levande Gudens enfödde Son, den levande Herren, och att förneka detta är att stå i uppror mot Gud själv!

Se du som har ögon, hör du som har öron.


Kommentera

Alla kommentarer modereras. Antal tecken kvar: 340

Nyhetsbrev

Dagens datum

Idag är det onsdagen den 2 juli 2025, vecka 27 och klockan är 06:09. Rosa och Rosita har namnsdag.

Dagens ord

Kolosserbrevet 3:23-24 - Och allt vad ni gör, gör det av hjärtat som för Herren och inte för människor.


Vill du bli frälst och få evigt liv? Ta då emot Jesus genom att be högt:

Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.


Senaste bönämnet

2025-07-01 20:53
bed för mej att herren hjälper mej att få förlängt recept på ögondroppar, svårt att komma fram på telefon,har högt tryck i ögonen vilket orsakat försämrad syn,vill inte bli blind.Jesus hjälp,Tack,

1 ber för bönämnet!


Senaste artiklar

Ge en gåva till Open Doors arbete för de förföljda kristna

Framtiden är förutsagd: Den yttersta tiden - Del 1

Så många profetior har redan gått i uppfyllelse i Bibeln

Vapenvila mellan Israel och Iran

Irankriget: Behöver vi vara rädda?

Fjorton monsterbomber fällda över Iran i natt

Jag är tvagen i Frälsarens blod

Glad midsommar och Gud välsigne dig rikligen

En gång frälst alltid frälst?

Israels attack mot Iran kommer gå till världshistorien som en otrolig historisk framgång


Senaste kommentaren

Lars-goran Marklund - 01/07-25 08:41
Media på Tv talar om Klimat-Förändringar. 💥Näe💥!För (Troende) är det (Tidens tecken)befallt av ❤️Gud ❤️. 💖Jesus Kristus kommer snart!Var beredd.

Skrevs i Ge en gåva till Open Doors arbete för de förföljda kristna


Mest lästa artiklar idag

  1. Vilka var Guds söner och jättarna i 1 Mosebok 6?
  2. Corona-hysterin
  3. Vår slutdestination: vårt himmelska hem
  4. Så blev Sackeus frälst
  5. Profetia från 1800-talet förutsa vägtunnlar under vattnet och flygplan

Senaste bloggar och medier

  • Mattias Sennehed:Lovsången i cellen gjorde att hämnd och hat vändes till vänskap
  • 'Jag fick mitt namn efter min mors bästa vän'
  • 'Där alla har religionsfrihet, kommer kyrkan att blomstra'

→ Läs allt här!


apg29.nu

FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM