Apg29.Nu

Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!

Islam

Så blir du fri från det religiösa hatet - Angående Koranbränningen i Stockholm och ambassadstormningen i Irak

/bild/upplopp-1688056214.jpg

Bild: Aftonbladet. 

Hur blir man fri från det religiösa hatet som ibland kan gripa människor? Jo, genom att ta emot den levande personen Jesus Kristus och bli frälst! Han är inte en religion - han är en levande person med vilken man kan ha en personlig relation. När man tar emot Jesus blir man absolut inte religiös, man blir frälst!

Muslimer har starkt fördömt gårdagens koranbränning i Stockholm och visade sitt starka missnöje genom att reagera kraftfullt vid den svenska ambassaden i Irak.

När jag slog på TV:n i eftermiddag fick jag genom en extrainsatt nyhetssändning veta att muslimer hade stormat den svenska ambassaden i Irak.

Religionens våldsamma reaktioner

Det är oerhört tragiskt att se hur religion ibland kan framkalla sådana intensiva och våldsamma reaktioner hos människor.

Å andra sidan var den ateist som brände Koranen i Stockholm inte våldsam och valde att avstå från att ropa hatiska slagord, vilket tydligt skiljer sig från händelserna i Irak.

Jesus är ingen religion

Men mitt i allt detta finns en stor tröst - Jesus Kristus överstiger alla religioners gränser som en uppstånden och levande person, och man har möjlighet att ha en personlig gemenskap och relation med honom. Han var en gång död men lever nu i evigheternas evigheter.

Genom att ta emot Jesus Kristus får man möjlighet till en personlig gemenskap och relation med honom. När man tar emot Jesus Kristus får man uppleva den sanna kärleken från Gud, finna frid med honom och befrias från det religiösa hatet!

Fri från det religiösa hatet

Att omfamna Jesus Kristus ger inte bara en möjlighet till sann kärlek och frid från Gud, utan också en befrielse från det religiösa hatet som kan uppstå.

Det innebär en annan väg än den våldsamma reaktionen vi såg i Irak och ger hopp om en fredligare och mer kärleksfull värld.

2023-06-29 18:39

#Islam #Koranbränning #Svenska ambassaden #Irak #Upplopp #Religion #Muslimer

Dela:

5 kommentarer

Andy Svensson - 30/06-23 06:50
Bra skrivet Christer 👍. Vi kristna behöver vara ljus och salt för de muslimer som finns i Sverige. Många Kristna har tyvärr förakt mot muslimer. Hur ska man kunna leda muslimer till tro på Herren Jesus Kristus om man är föraktfull och inte förstår att var dag förneka sig själv och ta sitt kors? Vi troende har ett missionsuppdrag.


Andera - 30/06-23 07:53
Amen! Jesus kom inte med en religion, Han kom med ett rike, himmelriket.
Där finns det nåd, frälsning, upprättelse, helande, en otrolig kärlek och rikedomar av alla dess slag. Jesus är Konung i detta rike, ta emot honom! Han älskar dig, på riktigt.


Lars-goran Marklund - 04/07-23 04:24
Var mer förståne mot din nästa! Kärleksbudskapet kom 💖Jesus med till jorden.
Tro på Herren och få frid. Välj rätt väg och ❤️Gud räddar dig.


Anette Malmsten - 18/07-23 22:07
Ja, det är inte alltid lätt att freda sig från att känna avsky när man ser hur många människor beter sig i sin Guds namn...Bara med Jesus hjälp kan man övervinna dessa känslor och se muslimer mer med Hans ögon; inte för vad de är idag utan vad de med Guds hjälp kan bli!


Lars-Åke Gunnarson - 28/07-23 11:20
Tron på Jesus är inte en religion, religioner förvränger Herrens ord. Det är Jesus vi behöver, inte religioner. I Jesus namn börjar vandringen till riket,


Kommentera

Alla kommentarer modereras. Antal tecken kvar: 340

Nyhetsbrev

Dagens datum

Idag är det torsdagen den 14 augusti 2025, vecka 33 och klockan är 02:44. Uno har namnsdag.

Dagens ord

Han sände sitt ord och botade dem och räddade dem från graven. (Psalm 107:20)


Vill du bli frälst och få evigt liv? Ta då emot Jesus genom att be högt:

Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.


Senaste bönämnet

2025-08-13 21:18
Be för ung kvinna med övervikt att hon börja ta hand om sin hälsa

5 ber för bönämnet!


Senaste artiklar

Historiskt: Första bibelboken på svenskt teckenspråk ute på nätet

Är det dolt för Jesus än idag?

Du behöver inte resa ut i världen för att nå onådda folkgrupper - de finns redan här i Sverige

Kan de som blivit kremerade uppstå?

Uppryckandet: En kort 3D-animerad kristen film som kommer att förändra ditt liv

När en drickmugg predikade evangelium

Vad sa egentligen den kvinnliga studentprästen?

Jesus förklarar treenigheten

Emilia och Robert Lindberg bjuder in till tältmöten: Folkets Tält 2025 – Jesus är för dig

Jesu stora pre(för)-eviga kallelse: chil/chul – och våra små i jämförelse


Senaste kommentaren

Lars-goran Marklund - 12/08-25 19:01
Alla är vi människor! Varför ska vissa grupper hindras att via nätet kunna ta del av ❤️Guds ord?. Utvecklingen av sociala medier sprider 💥Bibeln💥 till alla som är intresserade. 💥Bra💥 initiativ 🙏🙏🙏💖Jesus Kristus kommer snart.

Skrevs i Historiskt: Första bibelboken på svenskt teckenspråk ute på nätet


Mest lästa artiklar idag

  1. Texterna till Christer Åbergs CD En vän så god
  2. En bokstavlig tolkning av islam är ett hot mot det svenska samhället
  3. Drogerna och porrsurfandet ökar i coronapandemin
  4. Öppna ditt hjärtas dörr för Jesus
  5. Ateister bekänner Gud som skaparen

Senaste bloggar och medier

  • DAGENS BIBELORD den 14 augusti
  • Dagens andakt, den 14 augusti
  • LÅT ER FÖRMANAS – 2 Kor 13

→ Läs allt här!


TROSBEKÄNNELSEN

För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)

apg29.nu

FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM


Denna webbplats använder cookies.