Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Uppryckandet i GT
I Gamla testamentet, 2 Kungaboken 2:1-18, berättas det om profeten Elia som en dag blev uppryckt till himlen i en häftig stormvind. Det var en dramatisk händelse som är en historisk förebild för det kristna uppryckandet. Enligt bibeln kommer de troende i Jesus Kristus att bli uppryckta till himlen för att alltid vara med honom.
Elia var en trogen profet för Gud och var tillsammans med sin lärjunge och efterträdare Elisa på väg att korsa Jordanfloden när plötsligt en eldvagn med eldhästar skilde dem åt. Elia for då upp till himlen i stormvinden och lämnade Elisa kvar på jorden.
Denna händelse är en profetisk förebild till det kristna uppryckandet som beskrivs i 1 Tessalonikerbrevet 4:16-17. De troende i Jesus Kristus kommer att bli uppryckta till himlen för att för alltid vara med honom. Förutsagt men ändå plötsligt, precis som det skedde för Elia.
Efter att Elia hade farit upp till himlen i en häftig stormvind, är det inte svårt att förstå att profetlärjungarna var överväldigade av sorg och förtvivlan. Trots att profeten Elisa avrådde, försökte profetlärjungarna hitta Elia igen. De sökte bland berg och dalar, men utan framgång. Deras sökande var förgäves, för Elia var nu hos Gud och fanns inte längre på jorden.
På samma sätt kommer det att ske efter de kristnas uppryckande. Människor kommer att leta efter de kristna, förvirrade och förtvivlade över deras försvinnande. De kommer att söka i varje hörn av världen, men inte hitta några spår av dem. De kristna kommer att vara hos Jesus i himlen, omgivna av hans kärlek och frid.
De som inte har trott på Jesus kommer att bli kvar på jorden, förvirrade och ensamma. Men för de troende kommer uppryckandet att vara en triumferande händelse då de möts av sin Frälsare i himlen och för alltid är hos honom.
Uppryckandet i GT - 2023-04-14 22:51
Uppryckandet Profetiskt Förebild Elia Elisa
Ebba - 20/01-24 12:00
Prisa Herren.
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
Idag är det onsdagen den 22 oktober 2025, vecka 43 och klockan är 01:34. Marika och Marita har namnsdag.
Joh. 19:19 Men Pilatus skrev också en överskrift och satte upp den på korset. Och där stod skrivet: Jesus från Nasaret, judarnas Konung.
2025-10-21 21:04
Jag skulle behöva lite nya kläder men vet inte riktigt om jag har råd.
Be gärna att jag ska få råd att köpa lite kläder
Lars-goran Marklund - 20/10-25 06:55
Jesus har omvänt mig
(Alla goda ting är tre)*Fadern *Sonen och den heliga *Anden*. Nu lever jag Äntligen. Alla mina synder har blivit Förlåtna av (Han som är)*Jesus .
Numera ber jag Aftonbön,Morgonbön.
Amen!
Skrevs i Världen behöver Jesus - Mitt hopp för landet tändes i helgen
Jesus är Guds Son: fullt ut Gud, fullt ut människa, och ett med Fadern och Anden i den eviga Treenigheten.
Gå därför ut och gör alla folk till lärjungar! Döp dem i Faderns och Sonens och den helige Andes namn. (Matt 28:19)
Jag har lärt mig att kyssa de vågor som kastar mig mot den Starka Klippan.
- Charles Spurgeon (18341892)
1. Live med Christer Åberg - 27/6 2021 kl 21:45
2. Nu har det dykt upp en ny stjärna på den falska profethimlen
3. Dagen då solen stod stilla
4. Morsan har stuckit
5. Maria upphöjs till himmelens drottning
För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM