Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Dagens andakt
Upp 3:20: "Se, jag står för dörren och knackar. Om någon hör min röst och öppnar dörren ska jag gå in till honom och hålla måltid med honom och han med mig."
Genom åren har denna vers varit en källa till frälsning för många människor när de har tagit del av den. I min förkunnelse betonar jag starkt vikten av att ta emot Jesus för att finna frälsning. Ofta möter jag frågan: "Hur tar man emot Jesus?" Denna vers ger en exakt förklaring till hur den uppståndne Jesus kan välkomnas.
Bilden som Jesus målar upp är djupt symbolisk: Han står vid dörren till våra hjärtan och knackar, ivrig att komma in. Om vi hör hans röst och öppnar dörren för honom, låter honom träda in i våra hjärtan och liv, då blir vi frälsta. Jesus förklarar denna process genom att använda termen "hålla måltid", som symboliserar en intim gemenskap och nära gemenskap.
Det är tydligt att Jesus aktivt söker en nära relation med människor. Han nöjer sig inte bara med att stå vid dörren; han knackar på och väntar tålmodigt på att bli inbjuden. Denna vers avslöjar att Jesus inte tvingar sig själv på någon. Han respekterar vår fria vilja och väntar tålmodigt på att vi själva väljer att ta emot honom för att bli frälsta.
När vi öppnar våra hjärtan för att lyssna på hans röst och välkomna honom, kommer Jesus in i våra liv och delar en intim gemenskap med oss.
Bön: Tack, Jesus, för att du knackar på människors hjärtan idag. Om någon hör din röst och släpper in dig i sitt liv, blir de frälsta. Amen
#Dagens andakt #Andakt #Betraktelse #Frälsning #Frälst #Hjärta #Dörr #Ta emot Jesus
Lars-goran Marklund - 27/08-23 04:28
Man behöver inte förstå allt. Hör 💖Jesus Kristus röst då får en människa frid i frid i sin själ. Lämna ditt gamla liv tro på ❤️Gud. Ett jordeliv ska bestå av Tro.
Bra 👍👍👍Christer💥
Samuel - 28/08-23 21:23
Jesus vägleder oss
Idag är det torsdagen den 7 augusti 2025, vecka 32 och klockan är 17:51. Dennis och Denise har namnsdag.
Min son, lyssna till mina ord, vänd ditt öra till vad jag säger. Låt dem inte vika från dina ögon, bevara dem i ditt hjärta. För de är liv för den som finner dem och hälsa för hela hans kropp. (Ordspråksboken 4:20-22)
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
2025-08-07 14:28
Jesus förbarma Dej över mej. Vart ska jag ta vägen. Ångesten knäcker mej. Orkar inte mera. Ingen hjälp fungerar. Det finns bara en som kan. Det är Jesus. Be för min ångest, mitt hjärta och min lever.
Du behöver inte resa ut i världen för att nå onådda folkgrupper - de finns redan här i Sverige
Kan de som blivit kremerade uppstå?
Uppryckandet: En kort 3D-animerad kristen film som kommer att förändra ditt liv
När en drickmugg predikade evangelium
Vad sa egentligen den kvinnliga studentprästen?
Emilia och Robert Lindberg bjuder in till tältmöten: Folkets Tält 2025 – Jesus är för dig
Jesu stora pre(för)-eviga kallelse: chil/chul – och våra små i jämförelse
Anonym - 07/08-25 15:50
Kan verkligen rekommendera Imsens bok Inga andra Gudar.
Bless.