Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Dagens andakt
Förundra dig inte över att jag sa till dig: Ni måste födas på nytt.
(Joh 3:7)
Jag hörde berättas om en pastor som gång på gång predikade över den här texten för sina församlingsmedlemmar. Han predikade den så ofta att till slut började hans församlingsmedlemmar klaga: ”Varför predikar du bara om att vi måste födas på nytt?" Pastorn svarade: ”Därför att ni måste födas på nytt.”
Det är inte vem som helst som säger detta. Det är Jesus Kristus, och han säger det till en mycket lärd man vid namn Nikodemus, som sökte upp honom om natten.
Hur blir man född på nytt? Är det någonting som man själv kan eftersträva? Kan man bli född på nytt av mina egna gärningar och godhet? Nej, och inte heller kunde Nikodemus klokhet och stora kunskap föda honom på nytt. Han förstod inte alls vad det var för någonting när Jesus talade om att födas på nytt. Han trodde att man kunde kliva in i mammas livmoder igen för att på så sätt födas på nytt.
Nej, man föds på nytt då man i tro tar emot Jesus och bekänner honom som Herren. Då kommer Jesus in i en sådan person och föder den inre människan – hans ande – på nytt. Det är Jesus som gör återfödelsens under. Du och jag kan inte göra det. Det vi har att göra är att ta emot honom och tro på honom. Då sker miraklet – man blir född på nytt.
Bön: Tack Jesus, att jag blir född på nytt då jag i tro tar emot dig och bekänner dig som Herren. Amen.
Dagens andakt - 2023-07-28 16:37
Dagens andakt Född på nytt Nyfödd Frälsning Frälst Ta emot Jesus Bön
Börje Sunesson - 28/07-23 16:57
Det är Jesus vi behöver. Bekänn och föds på nytt! Låt detta ske!
Lars-goran Marklund - 29/07-23 02:45
Förändras till Jesus undervisningen är vad Gud kräver. "Ha lust till det goda" öppna ögonen och hjärtat för Herren då blir man frälst. Avstå från synd.
Bönens makt är stor.
Bra Christer
TK - 29/07-23 21:49
Vilken bra text
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
Idag är det söndagen den 19 oktober 2025, vecka 42 och klockan är 01:27. Tore och Tor har namnsdag.
Joh. 19:15 Men de skrek: Bort med honom, bort med honom! Korsfäst honom! Pilatus frågade dem: Ska jag korsfästa er Konung? Översteprästerna svarade: Vi har ingen annan konung än kejsaren.
2025-10-19 00:54
Herren hjälp mig att orka igenom mitt jobb har mål att jobba som yrkeslärare , mitt första mål är att jobba som elektriker i Norrland . Om du vill herren.
Lars-goran Marklund - 15/10-25 05:28
Alla har ett val!,för att få något måste man offra något annat. Att be til
Gud gör att man får den kraft som behövs för att göra bra val. Lyssna på Samvetet som är Jesus röst . Låt Bibeln styra ditt liv. Gud straffar inte på jorden! gör bra val då blir det bra!
Skrevs i Straffar Gud kristna här på jorden?
Gud är en i väsen och tre i personer: Fadern, Sonen och Anden Jesus är Sonen som blev människa för vår skull.
Fadern och jag är ett. (Joh 10:30)
Det är inte stort arbete som behagar Gud, utan stor kärlek i det arbete vi gör.
- Brother Lawrence (16141691)
1. Världen behöver Jesus - Mitt hopp för landet tändes i helgen
2. Torgmöte i Sunne med Lindbergarna och Lennart Larsson
3. Tusenårsriket – Det messianska Gudsriket på jorden
4. Christer Åberg i Tannåker på mitten av 90-talet
5. Att be till Maria är obibliskt
För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM