Nyheter
Det finns knappast ett hus som israeliska trupper går till som inte har vare sig en ingång till en tunnel, ett schakt eller vapen i lager, eller sprängämnen, eller där de tillverkar vapen, eller det är ett gömställe för terroristaktivitet, eller något av ovanstående tillsammans. Och detta är genomgående över hela Gazaremsan.
På samma sätt är det i skolor, på sjukhus, i moskéer och på andra känsliga humanitära platser. Ingenting i Gaza är fristående från Hamas. Nästan varje byggnad i Gaza är ansluten till eller används på ett eller annat sätt av Hamas för dess militära aktiviteter.
Be för Israel, Gaza och för alla människor som bor i dessa områden. De behöver Jesus - endast han kan frälsa och rädda!
Källa: Almost every Gaza home has tunnel shafts, IDF commander says - The Jerusalem Post
#Israel #Gaza #Hamas #Krig #Mellanöstern #Terrorism
Elisabet - 07/02-24 09:59
Om de de slutade med allt detta att vilja att judar försvann från jordens yta ( detta handlar inte om mark utan något långt mycket större) så skulle inga barn behöva svälta , utstå krig o kunna få en bra uppväxt men Hamas använder ju mänskliga sköldar t.o..m barn.
Lars-goran Marklund - 08/02-24 00:24
Begäret efter rikedom, lyx osv gör människan ond. Man kan gå över lik för att bli rik. Sök (❤️Guds💥 rike först) - var 💖Jesus Kristus undervisningen. Jordens inbyggdare är giriga. Avstå från synd är💥 Bibelns budskap. Ett jordeliv ska bestå av Tro på 💖Jesus.
Bra ❤️❤ᥧ
Israelvänlig - 08/02-24 22:40
Koranen är från Satan! När ni möter dem som är otrogna, så halshugg dem, tills ni anställt ett blodbad bland dem! Slå dem då i bojor." (Sura 47:4). Det står till och med (i en vers) att blodshämnden innebär liv för de som följer den. Fortsätt be för Israel och det judiska folket!🙏🇮🇱❤ Be för fortsatt väckelse
Israelvänlig - 09/02-24 23:08
Allt kom inte med i mitt senaste inlägg! Det skall vara: Be för fortsatt väckelse i Gaza!🙏🙏🙏 och fortsätt be för gisslan!🙏🙏🙏🇮🇱❤
Guds frid!🙏
Idag är det måndagen den 20 januari 2025, vecka 04 och klockan är 00:48. Fabian och Sebastian har namnsdag.
Efesierbrevet 2:8-9 - Ty av nåd är ni frälsta genom tro, inte av er själva; Guds gåva är det.
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
2025-01-19 21:35
Herre låt ljuset komma så att de blinda i världen kan se ..mörkret tvingas fly! Jesus är världens ljus !
2 korintierbrevet 4:4
Nordkorea världens farligaste land för kristna
Hyllningssången till Nordkoreas diktator Kim Jong-un
Ett nytt år – en tid för omvändelse
Lucka 24 - Jesus, den nyfödde konungen profeterad om i Gamla testamentet
Lucka 23 - Guds mäktiga tecken
Lars-goran Marklund - 19/01-25 05:13
Välj rätt 👍väg då kommer 💖Jesus Kristus med omvändelse. Öppna ögonen och hjärtat för Herren 💥 läs Bibeln och bli vis. Jag gör ej som jag vill utan jag gör det som ❤️Gud vill att jag ska vara.
All lycka till alla bedjare 💥❤️👍
Skrevs i Ett nytt år – en tid för omvändelse