Apg29.Nu

Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!

Julkalender

Lucka 13 - En kropp har du berett åt mig

Jesus blev människa för att kunna dö på korset.

Jesus blev människa för att kunna dö på korset.

Hebr 10:5 Därför säger han då han kommer i världen: Offer och gåvor begärde du inte, men en kropp har du berett åt mig. 6 Brännoffer och offer för synder hade du inte behag till. 7 Då sa jag: Se, jag kommer, i bokrullen är skrivet om mig, för att göra din vilja, o Gud.

Detta hänvisar till Kristi ankomst till världen och hans vilja att uppfylla Guds vilja genom att offra sin kropp som ett fullkomligt offer för synderna. Det är en nytestamentlig passage som belyser Jesu offer och dess särskilda karaktär.

Versen "Därför säger han, när han träder in i världen" refererar till Guds Son, Jesus Kristus, och hur han själv, när han kommer till världen, uttrycker eller uttalar det som följer om offrandet av kroppen. Detta är en tolkning och applicering av principer som finns i Gamla testamentet.

Offrerna i Gamla testamentet är profetiska förebilder till Jesu fullkomliga offer på Golgata kors. Offrerna i Gamla testamentet kunde inte borttaga några synder; därför krävdes ett fullkomligt offer för att uppnå detta. Av den anledningen var det nödvändigt för Jesus att inkarneras och bli människa, för att han skulle kunna offra sig och försona mänskligheten med Gud.

Det finns liknande tankar i Psaltaren som Hebreerbrevet beskriver, till exempel Psaltaren 40:7-8: 

"Slaktoffer och matoffer behagar dig inte. Du har öppnat mina öron, du frågar varken efter brännoffer eller syndoffer. Då sa jag: Se, jag kommer: i bokrullen står det skrivet om mig." (Ps 40:7-8)

Så när författaren till Hebreerbrevet säger "Därför säger han, när han träder in i världen," refererar han till Jesu ankomst och hur det sammanfattar och uppfyller de tankar som redan finns i Gamla testamentet.

Julkalender - 2024-12-13 14:01

Lucköppning Jul Julkalender Profetia Jesus Kristus


1 kommentarer

Lars-goran Marklund - 13/12-24 18:16
Julens budbärare är St 💥❤️Lucia så vi människor ska veta att Julen är nära. Gudabarnets (💥💖Jesus)födelse i stallet.
En ljus 💥och 👍🙂glädjens 💥Högtid för Troende människor.
Bra Christer


Kommentera

Alla kommentarer modereras. Antal tecken kvar: 340


Vill du bli frälst och få evigt liv? Ta då emot Jesus genom att be högt:

Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.

Dagens datum

Idag är det torsdagen den 18 september 2025, vecka 38 och klockan är 09:36. Orvar har namnsdag.

Dagens ord

Kol. 1:20 och genom honom försona allt med sig själv, sedan han har skapat frid genom blodet på hans kors - genom honom, vare sig det som är på jorden eller det som är i himlarna.


Senaste bönämnet

2025-09-18 09:10
Önskar att Herren ger mig en vän, har ingen riktig vän

1 ber för bönämnet!


Senaste artiklar


Senaste kommentaren

Lars-goran Marklund - 18/09-25 04:05
För ❤️Gud är inget omöjligt. Den smala vägen är svår men (öppna ögonen) och (hjärtat) för Herren(*Jesus*). Det var det 💖Jesus Kristus undervisade om när Han var på jorden. Man blir föraktad om man väljer 💥Tron. Människan spår men ❤️Gud rår.

Skrevs i Detta betyder flaggornas kors


Senaste bloggar och medier

  • Kyrkovalet handlar inte bara om tro
  • Jesus förpliktigar, SSU
  • Bönesatsning firade tio år – kristna bad för Sverige vid strategiska platser

Treenigheten

Jesus är Guds Son – fullt ut Gud, fullt ut människa – och han leder oss in i gemenskap med Fadern och Anden.

Ingen har någonsin sett Gud. Den enfödde Sonen, som själv är Gud och är hos Fadern, han har gjort honom känd. (Joh 1:18)


Citatet

När Gud är allt du har, inser du att Gud är allt du behöver.
- A.W. Tozer (1897–1963)


Mest lästa artiklar idag

1. Detta betyder flaggornas kors
2. Väckelse efter mordet på Charlie Kirk
3. Charlie Kirk vittnade om Jesus innan han blev mördad
4. Nej, uppryckandet sker inte i september
5. Målle Lindberg fyller 90 år

TROSBEKÄNNELSEN

För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)

apg29.nu | Cookiepolicy

FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM