Apg29.Nu

Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!

Julkalender

Lucka 13 - En kropp har du berett åt mig

Jesus blev människa för att kunna dö på korset.

Jesus blev människa för att kunna dö på korset.

Hebr 10:5 Därför säger han då han kommer i världen: Offer och gåvor begärde du inte, men en kropp har du berett åt mig. 6 Brännoffer och offer för synder hade du inte behag till. 7 Då sa jag: Se, jag kommer, i bokrullen är skrivet om mig, för att göra din vilja, o Gud.

Detta hänvisar till Kristi ankomst till världen och hans vilja att uppfylla Guds vilja genom att offra sin kropp som ett fullkomligt offer för synderna. Det är en nytestamentlig passage som belyser Jesu offer och dess särskilda karaktär.

Versen "Därför säger han, när han träder in i världen" refererar till Guds Son, Jesus Kristus, och hur han själv, när han kommer till världen, uttrycker eller uttalar det som följer om offrandet av kroppen. Detta är en tolkning och applicering av principer som finns i Gamla testamentet.

Offrerna i Gamla testamentet är profetiska förebilder till Jesu fullkomliga offer på Golgata kors. Offrerna i Gamla testamentet kunde inte borttaga några synder; därför krävdes ett fullkomligt offer för att uppnå detta. Av den anledningen var det nödvändigt för Jesus att inkarneras och bli människa, för att han skulle kunna offra sig och försona mänskligheten med Gud.

Det finns liknande tankar i Psaltaren som Hebreerbrevet beskriver, till exempel Psaltaren 40:7-8: 

"Slaktoffer och matoffer behagar dig inte. Du har öppnat mina öron, du frågar varken efter brännoffer eller syndoffer. Då sa jag: Se, jag kommer: i bokrullen står det skrivet om mig." (Ps 40:7-8)

Så när författaren till Hebreerbrevet säger "Därför säger han, när han träder in i världen," refererar han till Jesu ankomst och hur det sammanfattar och uppfyller de tankar som redan finns i Gamla testamentet.

2024-12-13 14:01

#Lucköppning #Jul #Julkalender #Profetia #Jesus Kristus

Dela:

1 kommentarer

Lars-goran Marklund - 13/12-24 18:16
Julens budbärare är St 💥❤️Lucia så vi människor ska veta att Julen är nära. Gudabarnets (💥💖Jesus)födelse i stallet.
En ljus 💥och 👍🙂glädjens 💥Högtid för Troende människor.
Bra Christer


Kommentera

Alla kommentarer modereras. Antal tecken kvar: 340

Nyhetsbrev

Dagens datum

Idag är det söndagen den 17 augusti 2025, vecka 33 och klockan är 02:19. Verner och Valter har namnsdag.

Dagens ord

Jag är vägen, sanningen och livet. Ingen kommer till Fadern utom genom mig. (Johannes 14:6)


Vill du bli frälst och få evigt liv? Ta då emot Jesus genom att be högt:

Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.


Senaste bönämnet

2025-08-15 22:35
Kan ni be att min rygg blir bra O att jag får rätt hjälp. O att ja kan minska rökandet O att ja får va här en bra mycket längre stund med barnen. Att ja blir friskare eller frisk för barnens skull

6 ber för bönämnet!


Senaste artiklar

Det lutar mot fred: Historiskt möte mellan Trump och Putin

Historisk väckelse i Portland: Tusentals frälsta

Historiskt: Första bibelboken på svenskt teckenspråk ute på nätet

Är det dolt för Jesus än idag?

Du behöver inte resa ut i världen för att nå onådda folkgrupper - de finns redan här i Sverige

Kan de som blivit kremerade uppstå?

Uppryckandet: En kort 3D-animerad kristen film som kommer att förändra ditt liv

När en drickmugg predikade evangelium

Vad sa egentligen den kvinnliga studentprästen?

Jesus förklarar treenigheten


Senaste kommentaren

Lars-goran Marklund - 16/08-25 19:12
Jaja Putin🕷 är en stor lögnare enligt Ukrainas🙏💥 President💥. Alla lögnare ska en del (i avgrunden) som brinner för evigt enligt 🙏💥Bibeln 💥.❤️Guds vilja är sanningen. Det är fult att 🕷ljuga💥. Universums härskare 💖Jesus Kristus 💥 kom till

Skrevs i Det lutar mot fred: Historiskt möte mellan Trump och Putin


Mest lästa artiklar idag

  1. Jesus är Gud i Gamla och Nya testamentet
  2. Är du på väg till himlen?
  3. Det lutar mot fred: Historiskt möte mellan Trump och Putin
  4. Barnäktenskap kan bli lagligt i Irak
  5. Jesusfilmen - Historiens mest översatta film

Senaste bloggar och medier

  • Tidig söndagsmorgon den 17 augusti
  • DAGENS BIBELORD. Psalm 98:5-9
  • Dagens andakt, den 17 augusti

→ Läs allt här!


TROSBEKÄNNELSEN

För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)

apg29.nu

FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM


Denna webbplats använder cookies.