Dagens andakt
"Hon ska föda en son och du ska ge honom namnet Jesus, för han ska frälsa sitt folk från deras synder." (Matt 1:21)
Jesus stiger ner från himlen och blir född som en människa, precis som du och jag. Han fick namnet Jesus, vilket betyder "Herrens frälsning." Namnet avslöjar hans uppdrag, nämligen att frälsa sitt folk från deras synder. Det var därför Jesus kom till jorden.
Frälsa betyder att rädda, och på TikTok brukar de fråga mig vad Jesus räddar oss från. Då brukar jag slå upp den här versen och med utgångspunkt från den så är svaret uppenbart: Jesus kom för att rädda oss från våra synder.
Hur räddar han oss från våra synder? Han gör det genom att ta på sig våra synder och dör för oss på Golgata kors. Han blir lagd i en grav, och på tredje dagen väcker Gud honom upp från de döda.
Jesus har nu gjort allt som krävs för att vi ska kunna bli frälsta. Det enda vi behöver göra är att ta emot honom och tro på honom. Då sker frälsningens under, och alla våra synder förlåts.
Jesus kom för att frälsa och rädda, så du behöver inte tvivla på om han vill frälsa dig. Det var därför han kom! Om du ännu inte har tagit emot Jesus som Herren, gör det nu!
Bön: Tack, Jesus, för att du kom för att frälsa och rädda mig från mina synder. Jag tar emot dig nu och bekänner att du är Herren. Amen.
#Dagens andakt #TikTok #Frälsning #Frälst #Ta emot Jesus #Bön
Lars-goran Marklund - 11/09-23 16:30
Människan gjorde inte ❤️Guds vilja.
💖Männissonen steg ner för frälsa folk till den rätta vägen (Den smala porten) till himlen 💥💥 Tack💖Jesus!
Bra ❤️❤️❤️
Svensson - 18/09-23 17:47
Vi måste basera våra på liv Jesus. Allt handlar om Honom.
Idag är det torsdagen den 1 maj 2025, vecka 18 och klockan är 11:08. Valborg har namnsdag.
Mark. 15:24 När de hade korsfäst honom, delade de hans kläder mellan sig och kastade lott om dem för att se vad var och en skulle få.
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
2025-05-01 10:49
Be för mina älskade syskon med familjer att de blir frälsta och börjar bry sig om varandra, avundsjuka försvinner . Förbannelse bryts i Jesu namn .
Flera länder mörklagda - Profetiskt?
Påvens begravning arena för diplomati mellan världsledare
Säger Jesus att han är Guds son?
Måste jag sluta röka om jag blir kristen?
Uppståndelsen – förutsagd långt innan graven var tom
Varför uppstod Jesus just på tredje dagen?
Lördagen mellan kors och uppståndelse – den glömda dagen då Gud arbetade i det dolda
Jesu död och uppståndelse – Hur förstå "tre dagar och tre nätter"?
Viral UFO-historia: Satirtidning inspirerade CIA-rapport om förstenade soldater
Lars-goran Marklund - 29/04-25 00:32
Den som söker ❤️Gud ska finna Han. Måste man förstå allting? Det 💖Jesus Kristus kräver är att man ska öppna ögonen och hjärtat för 💥👍Herren.. Med tålamod ska människan vänta på 💖Jesus ankomst. Med Tro blir fåren räddade av (Han som är) Ha lust till det goda. Det ❤️Gud bestämt bl
Skrevs i Flera länder mörklagda - Profetiskt?