Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Israel
Irans attack mot Israel sades vara ett svar på Israels attack mot ett iranskt konsulat i Damaskus, Syrien, den 1 april 2024, men det var snarare ett terroristhögkvarter för Islamiska revolutionsgardet, vilket ledde till att flera högt uppsatta militärer dödades.
På söndagen betonade Israels FN-ambassadör att Irans senaste attack mot Israel bekräftar Israels långvariga varningar om den iranska risken.
Trots den omfattande attacken lyckades Israel skjuta ner nästan alla missiler och drönare som skickades mot landet, vilket visade deras imponerande försvarsförmåga.
USA och andra länder har uttalat sitt stöd för Israel.
Irans attack mot Israel sades vara ett svar på Israels attack mot ett iranskt konsulat i Damaskus, Syrien, den 1 april 2024, men det var snarare ett terroristhögkvarter för Islamiska revolutionsgardet, vilket ledde till att flera högt uppsatta militärer dödades.
"Enligt vår underrättelsetjänst är detta inget konsulat och ingen ambassad. Det här är en militär byggnad tillhörande Quds styrkor förklädd till en civil byggnad i Damaskus", förklarade Daniel Hagari, talesperson för Israels försvarsmakt, till CNN efter attacken.
Quds-styrkorna är en enhet inom Irans revolutionsgarde som ansvarar för utländska operationer.
Även om Israel har ett imponerande försvarssystem kan det inte frälsa dem. Den enda som kan frälsa är Jesus Kristus. Därför behöver både judar, muslimer och alla andra ta emot Jesus.
När människor tar emot Jesus kommer det att bli mindre krig i världen. Och den dagen då Jesus återvänder till jorden kommer alla krig att ta slut!
Har du tagit emot Jesus?
#Israel #Iran #Krig #Attack #Drönare #Missiler #Raketer #USA
Lars-goran Marklund - 16/04-24 18:49
Diktaturer blir ej välsignade av den Gode ❤️Guden. Goda handlingar blir däremot välsignade och skyddade av 💥Herren
Ta emot 💖Jesus då sker mirakel om man ber.
Bra ❤️❤️❤️
Idag är det tisdagen den 15 juli 2025, vecka 29 och klockan är 22:02. Ragnhild och Ragnvald har namnsdag.
Jag ska ge dig hälsa igen och läka dina sår, säger Herren. (Jeremia 30:17)
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
2025-07-15 15:47
ber för att jag snart får äta gittos-langos. har saknat det i mitt liv länge, men varit illa där ann, så har inte kunnat köpa det. hela mig herren. amen /gittan
Emilia och Robert Lindberg bjuder in till tältmöten: Folkets Tält 2025 – Jesus är för dig
Jesu stora pre(för)-eviga kallelse: chil/chul – och våra små i jämförelse
Är man frälst om man inte tror på uppryckandet?
Den legendariske tv-evangelisten Jimmy Swaggart död
Ge en gåva till Open Doors arbete för de förföljda kristna
Framtiden är förutsagd: Den yttersta tiden - Del 1
Så många profetior har redan gått i uppfyllelse i Bibeln
Lars-goran Marklund - 14/07-25 04:50
Alla goda ting är tre ,när man inser det
Öppnar 💖Jesus Kristus ögonen och hjärtat för ❤️Gud. Det enda som behövs är ett (Ångerfyllt hjärta)från synd, då sker mirakel i livet.🙏 Bönen till ❤️Gud är vettigt läs 💥Bibeln och bli vis👍
Skrevs i Jesus förklarar treenigheten