Undervisning
Psalm 47 är helt fantastisk – en mycket stark profetia om Jesu Kristi himmelsfärd, skriven flera hundra år innan det skedde.
1 För körledaren. En psalm av Koras söner. 2 Klappa i händerna, alla folk, höj jubelrop till Gud! 3 För HERREN, den allra Högste är fruktad, en stor Konung är han över hela jorden. 4 Han lägger folk under oss och folkslag under våra fötter. 5 Han utväljer åt oss vår arvedel, hans älskade Jakobs stolthet. Sela. 6 Gud har farit upp under jubel, HERREN under basuners ljud. 7 Lovsjung Gud, lovsjung! Lovsjung vår Konung, lovsjung! 8 För Gud är Konung över hela jorden, sjung en lärorik sång. 9 Gud är Konung över hednafolken, Gud sitter på sin heliga tron. 10 De främsta av folken samlas som Abrahams Guds folk. För jordens sköldar tillhör Gud. Högt är han upphöjd. (Ps 47:1-10)
Den här psaltarpsalmen är en av mina favoriter i Bibeln. Den skrevs troligen under kungatiden, cirka 1000–700 f.Kr., av Korahs söner. Korahs söner var en grupp levitiska sångare och tempeltjänare som verkade från kung Davids tid och framåt. Psalm 47 är helt fantastisk – en mycket stark profetia om Jesu Kristi himmelsfärd, skriven flera hundra år innan det skedde.
I vers 6 står det: "Gud har farit upp under jubel, HERREN under basuners ljud." Det är en av de tydligaste profetiorna om Jesu himmelsfärd i hela Gamla testamentet.
Denna vers beskriver Gud som en kung som ”far upp” – det kan syfta på hur Gud tar plats på sin tron i himlen, eller på en högtidlig procession där han hyllas med jubel och basuner. I judisk tradition användes basunen (shofar) vid stora händelser: kungakroningar, högtider och Guds uppenbarelse, som vid Sinai.
I vers 9 står det att "Gud sitter på sin heliga tron." Efter att Jesus togs upp till himlen satte han sig på tronen, vid Guds högra sida. Och i vers 11 står det att han är högt upphöjd. I Filipperbrevet står det att Gud har upphöjt Jesus och gett honom namnet över alla namn, så att alla knän ska böja sig för Jesu namn och alla tungor bekänna att Jesus är Herren.
Det är intressant att lägga märke till att på samma sätt som Jesus for upp under basuners ljud, ska de döda som trott på honom uppstå, och de som fortfarande lever ska ryckas upp tillsammans med dem bland skyar för att möta Herren i luften – under ljudet av Guds basun (1 Thess 4:16–17). På samma sätt som Jesus for upp till himlen, kommer också de troende att göra det. Och därefter ska vi alltid vara hos Herren.
#Jesus #Kristi himmelsfärdsdag #Uppryckandet #Gamla testamentet
Lars-goran Marklund - 29/05-25 05:38
För 💖Jesus Kristus är allt möjligt. För ❤️Gud är inget omöjligt. Ett jordeliv ska bestå av Tro på (💥👍Herren). För en vanlig enkel människa är mycket omöjligt. Hoppet är att Tro på (Han som är)
(💥Jesus). (Människan spår men Gud rår)
Bra ***
Sven - 29/05-25 10:51
Den levande Guden vet som varit, vad som är och vad som komma skall.
Idag är det fredagen den 30 maj 2025, vecka 22 och klockan är 08:29. Vera och Veronika har namnsdag.
Gal. 3:1 Ni oförståndiga galater! Vem har förhäxat er så att ni inte skulle lyda sanningen, ni som bland er har fått Jesus Kristus målad inför ögonen såsom korsfäst?
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
2025-05-29 23:37
Fick ett konstigt SMS. Be att jag inte är ID kapad eller att något annat konstigt har hänt. Orkar inte mera trassel.
Gud har farit upp under jubel: Profetia på Jesu himmelsfärd
Artisten Sebastian Stakset: ”Det var ett helvete jag levde i” - Malou Efter tio (TV4)
Yuval Raphael: Från terrorattack till Eurovision-succé - Grattis Israel till andraplatsen
Den legendariske pastorn Stanley Sjöberg har flyttat hem till Jesus
Kärnvapenhotet undanröjt: Vapenvila mellan Indien och Pakistan på plats
En ny påve redan vald - Leo XIV
Guds signatur i skapelsen och Skriften
Han påstår sig vara efterträdare till Jesus, Petrus och Muhammed
Sven - 29/05-25 10:52
Mycket viktigt att vi delar starka vittnesbörd, så att människor kan komma till tro genom att bekänna att Jesus är Herren.
Skrevs i Artisten Sebastian Stakset: ”Det var ett helvete jag levde i” - Malou Efter tio (TV4)