Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Ukrainakriget
"General Harmagedon". Bild: Expressen.
Armégeneralen Sergey Surovikin går under tilltalsnamnet: General Harmagedon". Namnet är en hänvisning till hans hårda och oortodoxa inställning till militära operationer.
Denna morgon har ett ryskt "missilregn" drabbat Ukraina. Det sker två dagar efter att Krimbron blivit utsatt för bombattentat, förmodligen av Ukraina.
Enligt Ukraina har minst 75 missiler använts. Det har använts både missiler och iranska drönare för att slå ut bland annat ukrainska kraftstationer.
Peter Lidén, överstelöjtnant vid Försvarshögskolan säger att Ryssland ägnar sig nu åt ren terrorbombning.
Det kommer också uppgifter i Aftonbladet att Belarus och Ryssland har börjat mobilisera ett gemensamt militärt förband som sedan två dagar tillbaka redan är aktivt, och amerikanska medborgare uppmanas av USA genast att fly Ukraina.
De massiva missil- och drönarattackerna kommer bara två veckor efter attacken mot Krimbron och att armégeneralen Sergey Surovikin har tagit över befälet för ryska styrkorna. Med anledning av detta skriver Mikael Walfridsson den här intressanta kommentaren på sin blogg Den yttersta tiden:
Många undrar sig vad Rysslands nästa drag kommer att vara efter att bron till Krim blev delvist förstörd. Händelsen ses som ett stort bakslag för den Putin, som själv invigde bron för fyra år sedan. Nu försvåras möjligheterna för Ryssland att få in krigsmateriel och förnödenheter till Krim och Cherson-regionen.
Armégeneralen Sergey Surovikin, som har lett den "södra" gruppen av trupper i Ukraina och Donbas, kommer att ta över befälet över ryska styrkor. Sergey Surovikin går under tilltalsnamnet: General Harmagedon. Namnet är en hänvisning till hans hårda och oortodoxa inställning till militära operationer.
Många är rädda att tredje världskriget när som helst kan starta. När jag tänker på tredje världskriget så förknippar jag det med ett atomkrig. Måtte det ryska kriget i Ukraina inte utvidgas utan att det bli fred snarast. Donald Trump har åter igen varnat för det tredje världskriget:
"Nu har vi krig mellan Ryssland och Ukraina med möjligen hundratusentals som dör. Vi måste kräva omedelbara fredsförhandlingar eller så hamnar vi i tredje världskriget och det kommer inte finnas något kvar av vår planet på grund av att korkade människor inte hade en aning. De hade ingen aning. De förstår verkligen inte."
Vi ska inte vara rädda. I Jesus Kristus är vi trygga vad som än händer. Men be i Jesu namn till Fadern att kriget upphör snarast.
Men det är fler än Donald Trump som varnar för tredje världskriget. Holger Nilsson skriver mycket om detta på Flammor.com. Bland annat nämner han i en artikel om den förre utrikesministern och statsministern Carl Bildts varning.
Till sist vill jag nämna om Herren Jesu Kristi ord:
Luk 21:28 Men när detta börjar ske, res er upp och lyft upp era huvuden, för då närmar sig er befrielse.
Ukrainakriget - 2022-10-10 11:15
Ukrainakriget Ryssland Ukraina Tredje världskriget Harmagedon General Harmagedon Sergey Surovikin
Sven Thomsson - 19/10-22 11:09
Det är allvarligt att Ryssland nu ägnar sig åt ren terrorbombning. Genera Harmageddon ser ut att vara lika hård som Putin själv. Donald Trumps varning för tredje världskriget måste alla ta till sig, eftersom det är förknippat med kärnvapen. Vi pastorer måste varna för detta från talarstolarna i våra kyrkor.
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
Idag är det lördagen den 18 oktober 2025, vecka 42 och klockan är 20:36. Lukas har namnsdag.
Joh. 19:10 Då sa Pilatus till honom: Talar du inte med mig? Vet du inte, att jag har makt att korsfästa dig och makt att frige dig?
2025-10-18 19:02
Ber om att hitta kärleken igen. Har varit ensam så många år nu. Jesus jag är så vilsen ensam och ledsen. Ber om bön🙏
Lars-goran Marklund - 15/10-25 05:28
Alla har ett val!,för att få något måste man offra något annat. Att be til
Gud gör att man får den kraft som behövs för att göra bra val. Lyssna på Samvetet som är Jesus röst . Låt Bibeln styra ditt liv. Gud straffar inte på jorden! gör bra val då blir det bra!
Skrevs i Straffar Gud kristna här på jorden?
I Treenigheten är Fadern Gud, Sonen Gud och Anden Gud men Jesus är inte Fadern eller Anden, utan Sonen som blev människa för vår skull.
Ty i honom bor gudomens hela fullhet i kroppslig gestalt. (Kol 2:9)
Jag är inte den jag borde vara, men jag är inte längre den jag en gång var. Och av Guds nåd är jag vad jag är.
- John Newton (17251807)
1. Straffar Gud kristna här på jorden?
2. Rysk TV: Det tredje världskriget utlöstes då det ryska krigsskeppet sjönk
3. 20 miljoner såg – hundra miljoner kan ha berörts av Charlie Kirks minnesstund
4. Över 30 000 döda i jordbävningen i Turkiet och Syrien - och det var inte HAARP
5. Stefan Hallmans vittnesbörd
För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM