Apg29.Nu

Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!

Nyheter

Bön och fasta för rättegångarna: Himlen TV7 stödjer Päivi Räsänen och Juhana Pohjolas yttrandefrihet

/bild/htv7-forbon-1692277987.jpg

Bild: Himlen TV7.

Himlen TV7 bjuder in till bön och fasta för Päivi Räsänens och Juhana Pohjolas rättegång i Helsingfors hovrätt. Rättegången äger rum den 31 augusti till 1 september. Syftet med bön och fasta är att stödja deras rättsfall och försvara deras fortsatta frihet att uttrycka sig enligt Bibelns lära.

Päivi Räsänen, en tidigare inrikesminister och partiordförande samt riksdagsledamot i Finland för partiet Kristdemokraterna (KD), står inför rättegång för anklagelser om hets mot folkgrupp. Trots att hon frikändes av tingsrätten i Helsingfors på alla åtalspunkter, överklagade statsåklagaren och ärendet tas nu upp i hovrätten. Åtalen gäller en tweet, en undervisningsskrift och ett radioprogram. 

Juhana Pohjola, biskop i Missionsstiftet i Finland och ansvarig för Finska Lutherstiftelsen som publicerade Päivi Räsänens skrift från 2004, blev också enhälligt frikänd i tingsrätten 2022.

Päivi Räsänen uttrycker på Facebook att rättsprocessen, som har pågått i över fyra år, innehåller felaktiga anklagelser och har involverat flera polisförhör och domstolsbehandlingar. Hon betonar att hennes åsikter och uttalanden följer den klassiska kristna synen på äktenskap och sexualitet, och hon försäkrar att hon inte avsiktligt har missaktat eller hotat någon. Hon anser att dessa frågor hör till en teologisk diskussion snarare än en rättslig process. 

Räsänen påpekar att rättsprocessen i sig kan begränsa yttrandefrihet och religionsfrihet samt skapa en avskräckande effekt. Hon uttrycker sin tillit till att processen är i Guds händer och uttrycker beredskap att försvara yttrandefrihet och religionsfrihet vid alla nödvändiga rättsinstanser, inklusive Europeiska människorättsdomstolen.

Låt oss be för Päivi Räsänens rättegång 31/8

Martyrernas röst Begränsas religionsfriheten?

Nyheter - 2023-08-17 15:09

Himlen TV7 Bön Fasta Finland Förföljelse Rättegång Päivi Räsänen Juhana Pohjola Helsingfors hovrätt Yttrandefrihet Hets mot folkgrupp


1 kommentarer

Lars-goran Marklund - 17/08-23 22:15
Ska man få uttrycka hat och hot mot människor?(genom demstrationer marcher).
SVAR:Nej man måste sortera bort hat.
Kärlek är Gud. Bibeln är den bok alla bör läsa. Ha lust till det goda avstå från ett syndigt liv.
Bra Crister


Kommentera

Alla kommentarer modereras. Antal tecken kvar: 340


Vill du bli frälst och få evigt liv? Ta då emot Jesus genom att be högt:

Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.

Dagens datum

Idag är det fredagen den 3 oktober 2025, vecka 40 och klockan är 06:14. Evald och Osvald har namnsdag.

Dagens ord

Mark. 15:13 Då skrek de på nytt: Korsfäst honom!


Senaste bönämnet

2025-10-02 19:13
Bed om frälsning och radikal omvändelse för Sami i missbruk,& att ta emot hjälp som kan få via sjukvård och kristna ställen.& Blir sig själv igen på rätt sätt.

5 ber för bönämnet!


Senaste artiklar


Senaste kommentaren

Lars-goran Marklund - 01/10-25 19:28
Måste det bevisas att Herren finns? För mig behöver ingenting bevosas. Jesus undervisade för att samla sina lärjungar. Den som offrar sitt liv för Tron är Gud det är min åsikt.

Skrevs i Fyra bevis i Matteus 28 för att Jesus är Gud


Senaste bloggar och medier

  • Tiden mogen för Elisabeth Ohlsons tavla
  • Att ha ett bra utgångsläge när man planerar
  • Dagens Andakt – Herren är min Herde

Treenigheten

Jag tror på en Gud i tre personer – Fadern, Sonen och Anden. Jesus, Guds Son, blev människa och lever med oss.

Tomas svarade honom: "Min Herre och min Gud!" (Joh 20:28)


Citatet

En kristen utan bön är som en soldat utan vapen, en idrottare utan träning, ett träd utan rötter.
- David Wilkerson (1931–2011)


Mest lästa artiklar idag

1. Den falske profeten Dr Owuor
2. Krig: Ryssland invaderar Ukraina - Putin hotar Väst med kärnvapen
3. Fyra bevis i Matteus 28 för att Jesus är Gud
4. Fjorton monsterbomber fällda över Iran i natt
5. Charlie Kirks begravning varade i fem timmar inför 100 000 människor - Änkan förlät mördaren

TROSBEKÄNNELSEN

För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)

apg29.nu | Cookiepolicy

FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM


Denna webbplats använder cookies.