Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Undervisning
Bibeln talar om att det ska ske ett uppryckande. Det handlar om de troendes himmelsfärd – att de rycks upp bland skyarna för att möta Jesus i luften. Så som jag förstår det kan detta uppryckande ske när som helst. Därför är det klokt att vara redo.
Och hur gör man sig redo? Svar: Man tror på Jesus och är frälst! Detta är en mycket viktig sanning som vi aldrig får kompromissa med: Man är frälst när man tror på Jesus – och inget annat.
Jag säger detta med tanke på att det finns de som inte tror på uppryckandet. Men får de då inte vara med när det sker? Vad var det vi just sa? Man är frälst genom tron på Jesus! Du blir inte frälst genom att tro på uppryckandet. Du blir frälst genom att tro på Jesus!
Det innebär att även om någon inte tror på uppryckandet, men ändå tror på Jesus, så kommer den personen till sin överraskning att få vara med – just därför att han eller hon tror på Jesus och är frälst.
Därför finns det ingen anledning att vara rädd för om man får vara med vid uppryckandet eller inte. Är du frälst, så får du vara med.
#Undervisning #Uppryckandet #Bibeln #Tidstecken #Sista tiden #Jesu återkomst
Lars-goran Marklund - 03/07-25 21:02
För 💖Jesus Kristus är inget omöjligt.
När det ska ske(Uppryckningen) vet inte jag!eftersom jag är människa. Hoppas att jag är värdig det.(Människan spår men
❤️Gud rår).
Bra ******
Idag är det torsdagen den 3 juli 2025, vecka 27 och klockan är 22:48. Aurora har namnsdag.
Galaterbrevet 5:22-23 - Men Andens frukt är kärlek, glädje, frid, tålamod, vänlighet, godhet, trofasthet, mildhet och självbehärskning.
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
Är man frälst om man inte tror på uppryckandet?
Den legendariske tv-evangelisten Jimmy Swaggart död
Ge en gåva till Open Doors arbete för de förföljda kristna
Framtiden är förutsagd: Den yttersta tiden - Del 1
Så många profetior har redan gått i uppfyllelse i Bibeln
Vapenvila mellan Israel och Iran
Irankriget: Behöver vi vara rädda?
Fjorton monsterbomber fällda över Iran i natt
Lars-goran Marklund - 03/07-25 21:02
För 💖Jesus Kristus är inget omöjligt.
När det ska ske(Uppryckningen) vet inte jag!eftersom jag är människa. Hoppas att jag är värdig det.(Människan spår men
❤️Gud rår).
Bra ******