Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Den Helige Ande
När Paulus lade händerna på dessa nydöpta kom den Helige Ande över dem och de började tala i tungor och profetera. När du tar emot den Helige Ande så kan du tala i tungor och profetera. Lägg märke till att Paulus frågade dem om de hade tagit emot den Helige Ande. Den Helige Ande är alltså en person som man tar emot i tro.
1 Och det hände, medan Apollos var i Korint, att Paulus kom ner till Efesus sedan han rest genom de övre delarna av landet. Och där fann han några lärjungar. 2 Han sa till dem: Tog ni emot den Helige Ande när ni kom till tro? Då sa de till honom: Vi har inte ens hört att det finns någon Helig Ande. 3 Och han sa till dem: Vad blev ni då döpta med? De svarade: Med Johannes dop. 4 Då sa Paulus: Johannes döpte i sanning* med omvändelsens** dop, och sa till folket att de skulle tro på honom som skulle komma efter honom, det vill säga på Kristus* Jesus. 5 Sedan de hade hört detta lät de döpa sig i Herren Jesu namn. 6 Och när Paulus lade händerna på dem, kom den Helige Ande över dem och de talade med tungor och profeterade. 7 Och tillsammans var de omkring tolv män.
Paulus träffade några lärjungar som aldrig hade hört talas om den Helige Ande. Då frågade Paulus vilket dop de då blev döpta i. Detta är en bra fråga eftersom Jesus sa i Matteus 28 att vi skulle döpa i Fadern, Sonens och i den Helige Andens namn. Hade de blivit döpta på det sättet så hade de hört talas om den Helige Ande, men nu avslöjades deras okunskap att de inte var döpta på det sättet.
Denna händelse visar tydligt att det är viktigt att döpa på det bibliska sättet: I Fadern, Sonens och i den Helige Andens namn. Det finns villoläror som säger att man inte ska döpa i Fadern, Sonens och i den Helige Andens namn, utan enbart i Jesu namn, men denna händelse visar att man också ska döpa i dessa tre personers namn.
Egentligen står det i grundtexten "namnet" - alltså ett namn. Det betyder att dessa tre personer är en Gud. Här säger alltså Jesus tydligt att dessa tre personer är en Gud. Det är alltså en villolära om någon säger att det inte står så i Bibeln eftersom Jesus tydligt säger så. Vi ska tro på vad Jesus säger och inte på människoridéer.
Vi förstår av texten att dessa lärjungar inte hade förstått att de skulle tro på Jesus som skulle komma efter Johannes döparen. När dessa lärjungar hade fått sin tro tillrättat döptes de i Herren Jesu namn. Det ska inte missförstås att de inte döptes i Fadern, Sonen och i den Helige Andes namn. Av textsammanhanget och hela Bibelns undervisning förstår vi att det var så.
Om du ännu inte är döpt som tror på Jesus ska du naturligtvis låta dig döpas. Det är bibliskt och du har då också löfte om att ta emot den Helige Ande. Även om det finns exempel i Bibeln att den som tror på Jesus kan ta emot den Helige Ande innan han har hunnit döpa sig.
När Paulus lade händerna på dessa nydöpta kom den Helige Ande över dem och de började tala i tungor och profetera. När du tar emot den Helige Ande så kan du tala i tungor och profetera. Lägg märke till att Paulus frågade dem om de hade tagit emot den Helige Ande. Den Helige Ande är alltså en person som man tar emot i tro.
Jesus säger i Bibeln att den som tror ska tala i nya tungor. Tror du på Jesus, att han har dött och uppstått så ska du tala i nya tungor. Tungotalet är till för alla som tror på Jesus. Att tala i tungor är en troshandling. Du öppnar din mun i tro och börjar tala.
Den Helige Ande har varit på jorden sedan Jesus sände honom på pingstdagen för 2000 år sedan. Han har inte lämnat jorden. Han är här. Därför är det bara för dig att ta emot honom i tro och börja tala i tungor.
Den Helige Ande - 2021-05-23 23:56
Tungotal dopet treenigheten Andens dop
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
Idag är det fredagen den 3 oktober 2025, vecka 40 och klockan är 10:51. Evald och Osvald har namnsdag.
Mark. 15:13 Då skrek de på nytt: Korsfäst honom!
Lars-goran Marklund - 01/10-25 19:28
Måste det bevisas att Herren finns?
För mig behöver ingenting bevosas.
Jesus undervisade för att samla sina lärjungar. Den som offrar sitt liv för Tron är Gud det är min åsikt.
Gud är en, men i tre personer: Fadern, Sonen och Anden – och Jesus är Sonen som blev människa.
I begynnelsen var Ordet, och Ordet var hos Gud, och Ordet var Gud. (Joh 1:1)
Jag tror på mirakel, för jag tror på Gud.
- Kathryn Kuhlman (1907–1976)
1. Den falske profeten Dr Owuor
2. Charlie Kirks begravning varade i fem timmar inför 100 000 människor - Änkan förlät mördaren
3. Krig: Ryssland invaderar Ukraina - Putin hotar Väst med kärnvapen
4. Fyra bevis i Matteus 28 för att Jesus är Gud
5. Fjorton monsterbomber fällda över Iran i natt
För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM