Apg29.Nu

Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!

TV

Om världen hatar dig - Nick Vujicic, predikanten utan armar och ben

Enligt Nick Vujicics självbiografi vägrade hans mamma att se honom eller hålla i honom på BB när sjuksköterskan höll honom framför sig, och hon och hennes man gick ut från sjukhuset.

Den australiske kristne predikanten Nick Vujicic har en TikTok-kanal, och i en video säger han detta tänkvärda:

If the world hates you because of Jesus, that's fine. If they hate Jesus becaus of you... That's a problem.

Om världen hatar dig på grund av Jesus, det är bra. Om de hatar Jesus på grund av dig... Det är ett problem.

Föddes utan armar och ben

Nicholas "Nick" James Vujicic, född 4 december 1982, är en australiensisk kristen evangelist och motivationstalare av serbiskt ursprung och VD för den icke-vinstinriktade organisationen Life Without Limbs (Liv utan Lemmar).

Nick Vujicic föddes i Melbourne och saknade redan vid födseln både armar och ben på grund av den mycket sällsynta Tetra-Amelia-sjukdomen.

Vägrade att se och hålla i honom

Enligt Nick Vujicics självbiografi vägrade hans mamma att se honom eller hålla i honom på BB när sjuksköterskan höll honom framför sig, och hon och hennes man gick ut från sjukhuset.

Ursprungligen var tårna på en av hans fötter sammansmälta. En operation gjordes för att separera tårna så att han kan använda dem som fingrar att ta tag i. Han hänvisar till det som sin kycklingklubba.

Pris för bästa skådespelare

Vujicic spelade huvudrollen i kortfilmen Fjärilscirkusen, och belönades som bästa skådespelare i en kortfilm.

Gift och har fyra barn

Nick Vujicic är gift med Kanae Miyahara och de har fyra barn tillsammans, två döttrar och två söner.

Besök gärna Nick Vujicics sajt: nickvujicic.com

2022-06-12 16:26

#Tetra-Amelia-sjukdomen #Nick Vujicic #TikTok #Life Without Limbs

Dela:

0 kommentarer

Kommentera

Alla kommentarer modereras. Antal tecken kvar: 340

Nyhetsbrev

Dagens datum

Idag är det lördagen den 5 juli 2025, vecka 27 och klockan är 10:33. Laila och Ritva har namnsdag.

Dagens ord

Jesaja 40:31 - Men de som hoppas på Herren får ny kraft; de lyfter med vingar som örnar.


Vill du bli frälst och få evigt liv? Ta då emot Jesus genom att be högt:

Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.


Senaste bönämnet

2025-07-04 20:13
Jesus hjälp mig att bli frisk från depression och tablett missbruk

4 ber för bönämnet!


Senaste artiklar

Jesu stora pre(för)-eviga kallelse: chil/chul – och våra små i jämförelse

Är man frälst om man inte tror på uppryckandet?

Den legendariske tv-evangelisten Jimmy Swaggart död

Ge en gåva till Open Doors arbete för de förföljda kristna

Framtiden är förutsagd: Den yttersta tiden - Del 1

Så många profetior har redan gått i uppfyllelse i Bibeln

Vapenvila mellan Israel och Iran

Irankriget: Behöver vi vara rädda?

Fjorton monsterbomber fällda över Iran i natt

Jag är tvagen i Frälsarens blod


Senaste kommentaren

Lars-goran Marklund - 03/07-25 21:02
För 💖Jesus Kristus är inget omöjligt. När det ska ske(Uppryckningen) vet inte jag!eftersom jag är människa. Hoppas att jag är värdig det.(Människan spår men ❤️Gud rår). Bra ******

Skrevs i Är man frälst om man inte tror på uppryckandet?


Mest lästa artiklar idag

  1. Jesu stora pre(för)-eviga kallelse: chil/chul – och våra små i jämförelse
  2. Varför säger Socialdemokraterna ja till Nato?
  3. Lev och tjäna Gud i Andens nya liv
  4. Är man frälst om man inte tror på uppryckandet?
  5. Torgmöte i Sunne med Lindbergarna och Lennart Larsson

Senaste bloggar och medier

  • Dagens tanke
  • Återblicken: Vilken spira ska sträckas ut över Sverige?
  • Sveriges största moské har invigts i Helsingborg

→ Läs allt här!


apg29.nu

FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM