Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Gästblogg
Den här artikeln är en gästblogg vars åsikter är skribentens egna.
Bild: Aftonbladet.
En expert kallar varianten ”den värsta vi har sett hittills”, skriver BBC, och oron sprider sig nu för att vaccin inte biter på B.1.1529.
Denna variant orsakar panik i världens länder och börserna faller.
”Världen skakas av den nya coronavarianten från Sydafrika” så inleddes TV 4 nyheterna ikväll.
Och så här skriver Expressen om den nya upptäckten av Corona: ”En ny virusvariant med flera mutationer har hittats i Botswana. Experter oroar sig för att varianten är motståndskraftig mot vaccin. WHO kallar på fredagen till krismöte.
EU-kommissionen kommer att föreslå ett nödstopp för flygresor från regioner i södra Afrika. Flera länder har redan reagerat och stoppar nu inresor från sex afrikanska länder.
– När det väl har börjat röra sig mellan länder går det nog inte att få stopp på den, säger statsepidemiolog Anders Tegnell.
Men det är inte bara EU som reagerar. Den brittiska regeringen stoppar under fredagen inresor från sex afrikanska länder: Sydafrika, Namibia, Zimbabwe, Botswana, Lesotho och Eswatini.
En expert kallar varianten ”den värsta vi har sett hittills”, skriver BBC, och oron sprider sig nu för att vaccin inte biter på B.1.1529.
Varianten har flest mutationer av alla tidigare covid-19-varianter, hela 50 stycken – vilket är många fler än Delta varianten.
Att nu flygplan stoppas, innebär att det blir ett oerhört svårt läge för Sydafrika rapporter en korrespondent från Sydafrika. Oöverskådliga följder för Sydafrika, som redan har redan 30% arbetslösa, 7 av 10 ungdomar är arbetslösa och hundratusentals är sysselsatta i turistnäringen. Redan är ekonomin väldigt svår för landet. Kris för Sydafrika alltså.
Det är inte bara Sydafrika som drabbas. Börserna dras ner de står på minus i hela Europa, likaså i Asien. Stockholmsbörsen hade sin kraftigast nedgång för i år.
När det gäller den medicinska sidan så är det Inte säkert att de nuvarande vaccinerna ger skydd mot den nya varianten. Då står världen inför stora problem. Se skärmdumpning nedan från Expressen.
Vi har flera gånger påpekat att denna pandemi får världen leva med till Jesus kommer. Mycket tyder på att det blir så. Men å andra sidan är det inte så säkert att Jesus dröjer – det är det stora hoppet. Pandemin är nämligen ett tecken på Jesu återkomst.
Bild: Aftonbladet.
#Coronaviruset #Covid-19 #Börsen
Idag är det måndagen den 16 juni 2025, vecka 25 och klockan är 17:54. Axel och Axelina har namnsdag.
Hebreerbrevet 11:1 - Tro är full visshet om det som man hoppas, en övertygelse om det man inte ser.
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
2025-06-16 07:35
Be att jag får ett jobb och gärna omgående.
Jag behöver försörja mig.
Israels attack mot Iran kommer gå till världshistorien som en otrolig historisk framgång
Storkrig? - Israel anfaller Iran
Skyll inte på världen om den inte predikar om Jesus
Vad säger Bibeln om sig själv?
Vad säger Bibeln om pingstdagen?
Varför firar vi Sveriges nationaldag den 6 juni?
Bibeln - Guds felfria och fullständiga ord
Joseph M. Scriven: Livshistorien om mannen som skrev Vilken vän vi har i Jesus
Richard M - 15/06-25 20:45
Ja kom herre kom!
Skrevs i Israels attack mot Iran kommer gå till världshistorien som en otrolig historisk framgång