Apg29.Nu

Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!


Den homosexuella frågan har ett svar

Den homosexuella frågan har ett svar

Bild: Expressen.

Till Jesus får du (och du skall) komma med alla dina tillkortakommanden, med alla dina synder, med alla dina läggningar, med all din skröplighet och med allt ditt bråte.

Den homosexuella frågan

Återigen diskuteras den homosexuella frågan. Både kristen och i profan press. Och debatten har ett högt tonläge från båda hållen. Från de som försvarar homosexualitet och från de som är emot den.

För min del är den här frågan för länge sedan avgjord. Svaret är Jesus!

Det är Jesus som människor behöver. Om du är homosexuell eller om du inte är homosexuell så behöver du Jesus. För det är endast Jesus och ingen annan som frälser.

Därför: Låt oss ge människor Jesus! Låt inte denna fråga skymma Jesus så att människor inte kan se honom och ta emot honom och bli frälsta.

För min del har jag bestämt mig att jag ska på ett mycket enkelt sätt berätta om Jesus och att man blir frälst då man tar emot honom. Detta är min kallelse.

Precis som man är

Vem man än är och vad man än gör och vad man än är så blir man frälst då man tar emot Jesus. Till Jesus får alla människor komma.

Och man får komma precis som man är. För på någonting annat sätt kan man inte komma. Du kan ju inte göra om dig innan du kommer till Jesus, eftersom du inte kan frälsa dig själv.

Till Jesus får du (och du skall) komma med alla dina tillkortakommanden, med alla dina synder, med alla dina läggningar, med all din skröplighet och med allt ditt bråte.

Och när du har kommit till Jesus så kommer du aldrig mer vara den samme!

Det är Jesus som frälser

Nu skall jag säga en mycket viktig sak: Homosexualitet frälser inte! Den som frälser är Jesus - han och ingen annan.

Men jag vill också säga att inte vara homosexuell frälser inte heller. För skulle det vara så, då skulle vi kunna bli frälsta på någonting annat sätt än genom Jesus. Men så är det inte.

Det är Jesus - han och ingen annan - som frälser och det är Honom du behöver!

2021-06-29 13:04

#Homosexualitet #Hbtq

Dela:

0 kommentarer

Kommentera

Alla kommentarer modereras. Antal tecken kvar: 340

Nyhetsbrev

Dagens datum

Idag är det torsdagen den 7 augusti 2025, vecka 32 och klockan är 04:50. Dennis och Denise har namnsdag.

Dagens ord

Min son, lyssna till mina ord, vänd ditt öra till vad jag säger. Låt dem inte vika från dina ögon, bevara dem i ditt hjärta. För de är liv för den som finner dem och hälsa för hela hans kropp. (Ordspråksboken 4:20-22)


Vill du bli frälst och få evigt liv? Ta då emot Jesus genom att be högt:

Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.


Senaste bönämnet

2025-08-06 20:01
Bed att Gud helar hela min kropp.

3 ber för bönämnet!


Senaste artiklar

Du behöver inte resa ut i världen för att nå onådda folkgrupper - de finns redan här i Sverige

Kan de som blivit kremerade uppstå?

Uppryckandet: En kort 3D-animerad kristen film som kommer att förändra ditt liv

När en drickmugg predikade evangelium

Vad sa egentligen den kvinnliga studentprästen?

Jesus förklarar treenigheten

Emilia och Robert Lindberg bjuder in till tältmöten: Folkets Tält 2025 – Jesus är för dig

Jesu stora pre(för)-eviga kallelse: chil/chul – och våra små i jämförelse

Är man frälst om man inte tror på uppryckandet?

Den legendariske tv-evangelisten Jimmy Swaggart död


Senaste kommentaren

Lars-goran Marklund - 06/08-25 06:50
För❤️Gud är vi alla lika! Alla är vi människor. Följ (Han som är)💖Jesus och livet blir bättre. Av Tro får man leva. Bra ***

Skrevs i Du behöver inte resa ut i världen för att nå onådda folkgrupper - de finns redan här i Sverige


Mest lästa artiklar idag

  1. 67 bibelord om Jesu kors
  2. Tillbedjan av Maria förenar religioner
  3. Emilia och Robert Lindberg bjuder in till tältmöten: Folkets Tält 2025 – Jesus är för dig
  4. Var på väg till kyrkan - blev tagen av narkotikapolisen
  5. Gud vittnar om sin Son

Senaste bloggar och medier

  • Målsättningen: 300 000 personer i en ring runt Vättern
  • Dagens andakt, den 7 augusti
  • LEVA RÄTT INFÖR GUD OCH MÄNNISKOR – 2 Kor 8

→ Läs allt här!


TROSBEKÄNNELSEN

För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)

apg29.nu

FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM