Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
TV
BOKHYLLAN CHRISTER ÅBERG "DU BEHÖVER JESUS" DEL 2
Det andra programmet av tre med Christer Åberg. Han intervjuas av Lennart Åsberg i Kanal 10.
I det här programmet på Kanal 10 berättar Christer om den otroliga händelsen som resulterade i att han slutade med karaten. Han berättar också om andra Guds ingripanden i sitt liv. Dessutom spelar Christer Åberg ukelele och sjunger i programmet.
Lennart Åsbergs programserie "Bokhyllan" är ett inspirerande program fyllt med böcker.
Lennart välkomnar gäster för att samtala kring böcker av alla dess slag och former.
Gästerna är en blandad kompott av författare, pastorer och ledare, men även vanliga människor som alla älskar att läsa böcker.
#Bokhyllan #Kanal 10 #Lennart Åsberg #Vittnesbörd #Christer Åberg #Du behöver Jesus - Christer Åberg intervjuas i Bokhyllan Kanal 10
Idag är det tisdagen den 17 juni 2025, vecka 25 och klockan är 02:10. Torborg och Torvald har namnsdag.
Matteus 6:33 - Sök först Guds rike och hans rättfärdighet, så skall ni få allt det andra också.
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
2025-06-16 20:41
Be för mig så jag inte tappar tron att lusten o be o läsa ordet vaknar på nytt
Israels attack mot Iran kommer gå till världshistorien som en otrolig historisk framgång
Storkrig? - Israel anfaller Iran
Skyll inte på världen om den inte predikar om Jesus
Vad säger Bibeln om sig själv?
Vad säger Bibeln om pingstdagen?
Varför firar vi Sveriges nationaldag den 6 juni?
Bibeln - Guds felfria och fullständiga ord
Joseph M. Scriven: Livshistorien om mannen som skrev Vilken vän vi har i Jesus
Sigvard Svärd - 16/06-25 19:25
Jesus säger i Matt 12:31-32 att hädelse/synda/tala emot den helige Ande inte kan bli förlåtet. För min del kan jag inte avgöra när något sådant sker. Kan inte heller slå fast vad förhärdelse är. I Hebr kap. 3, nämns att uppror mot Gud kan leda till förhärdelse. Som 17-åring lämnade jag Gud. Efter 5 år bad jag om förlåtelse och fick det.
Skrevs i En gång frälst alltid frälst?